Mint írták, a Tisza Tiszabercelnél hétfőn nagyon hosszan, tizenhat órán keresztül tetőzött, majd éjféltől az alsó szakaszon is megindult a vízszintcsökkenés. A folyón levonuló árhullám jelenleg Tokajnál érte el a tetőzésközeli vízszintet.
A Szamoson készültségi szint alatti, folyamatosan apadó, alacsony vízszinteket regisztrálnak.
A Túron az óránkénti két-három centiméteres vízszintcsökkenés lehetővé tette a tíz napig tartó árvízvédelmi készültség megszüntetését, a Kraszna védvonalai mentén – igen lassú apadás mellett – azonban még mindig a másodfokú riasztás van érvényben.
A Lónyay-főcsatornán jelentősen megemelkedett a vízállás az elmúlt időszakban.
A jobb és bal parti töltéseknél mintegy egy kilométeren szivárgást észleltek a szakemberek, ezért elektromos szivattyútelepek segítségével emelik át a vizet a Tiszába. A vízfolyáson Kótajig első-, míg az árvízkapuig másodfokú az érvényben lévő készültség.
A védekezési munkáknak köszönhetően az elmúlt napokhoz képest csökkent a belvízzel elöntött területek nagysága, a 11 640 hektáros területből 3 670 hektár szántó, 1 630 hektár vetés és 4 090 hektár legelő van víz alatt. Az igazgatóság tizenkét belvízvédelmi szakaszából hét érintett valamilyen fokú készültséggel.
A hidrológiai előrejelzések szerint a következő három napban a Felső-Tisza vízgyűjtőjén 7-13 milliméter csapadék várható,
ez a mennyiség azonban nem fogja lassítani az árhullámok levonulását – olvasható a Fetivizig honlapján.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el újabb négy árvízvédelmi szakaszon a Közép-Tiszán hétfőn,
így már 504 kilométeren van nappali figyelőszolgálat – közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) a honlapján. A közlemény szerint az újabb négy árvízvédelmi szakasz: a Lakitelek-Tószeg, Szolnok-Újszász, Csongrád-Nagyrév közötti illetve a Tiszaföldvár-Pityókai.
Az igazgatóság tájékoztatása szerint már valamennyi belvizes szakasz készültségben van hétfőtől.
Másodfokú készültség mellett folyik a belvízmentesítés a karcagi, a kisújszállási, a mezőtúri, a kiskörei és a jászberényi szakaszokon, míg elsőfokú a készültség a kunhegyesi, a jászkiséri, a törökszentmiklósi és a cibakházi, a tiszakécskei, valamint a ceglédi belvízvédelmi szakaszokon – írták. A hétfő reggeli összesítés szerint az elöntés nagysága 12 ezer 845 hektár, ennek zöme szántó és vetés – közölték.
(MTI)
Fotó: MTI Fotó: Balázs Attila