Nyitókép: Teleki Sándor olasz tábornokként
Paár Ádám írása
Ha valakiről kalandfilmet kellene forgatni, az Teleki Sándor. A magyar irodalomtörténetbe azzal írta be nevét, hogy gróf létére pártfogolta az élesen király-, arisztokrácia-, sőt nemesség-ellenes hangú Petőfi Sándort. Petőfi hitvesével, Szendrey Júliával a gróf koltói birtokán töltötte a mézesheteket. Írásunkban az arisztokrata társai által csak „vad grófnak” nevezett Teleki Sándor bemutatására vállalkozunk, aki most kétszáz éve született.
Hősünk születését könnyen tisztázhatjuk. A Luxemburgi Zsigmond királytól nemességet, majd 1697-ben I. Lipót német-római császártól és magyar királytól örökletes birodalmi grófi rangot nyert Teleki-család katolikus ágából származott. Édesapja gróf széki Teleki János császári és királyi kamarás, anyja Mikes Mária grófnő volt. A nem túl nagy létszámú erdélyi arisztokrácia a Teleki, Mikes, Jósika, Bánffy, Bethlen és Wass famíliák körül tömörült. A kis Sándor születésekor tehát egy
tekintélyes, Erdély-szerte tisztelt, műveltségéről és kultúrapártolásáról híres grófi családban látta meg a napvilágot
1821. január 27-én. Mikes Erzsébet jótékonyságának és irodalompártolásának híre messze földre eljutott.
Sándort részben a piaristák, részben házi nevelője, Táncsics Mihály oktatta. A filantróp édesanya mellett a hazafias szellemükről híres piaristák és a jobbágyból lett tanító csepegtették Sándor szívébe a humanizmus, a szabadelvűség és a függetlenségi mozgalmak rendíthetetlen támogatásának szellemét. Mint a kor más nemes ifjai, jogi tanulmányokat végzett. Marosvásárhelyen tette le az ügyvédi vizsgát. Ezután németországi tanulmányutak következtek Berlin, Halle, Jéna és Breslau egyetemein.
Teleki Sándor németországi tartózkodása idején találkozott Felix von Lichnowsky porosz herceggel. Lichnowsky oldalán újabb utazások következtek. Ezek az utazások szolgáltatták a Teleki-legenda alapját: hazatérte után elterjedt széles körben a mendemonda, hogy a magyar ifjú részt vett Spanyolországban az ún. első karlista háborúban (1833-1840), amelyben a trónkövetelő herceg, Don Carlos konzervatív híveinek oldalán harcolt a gyermek Izabella királynő liberális kormányzata ellen.
Teleki később, 1848-as pályafutásakor azzal büszkélkedett Bem József előtt, hogy az egyik karlista vezér, Ramón Cabrera alatt szolgált Spanyolhonban, bár azt nem fejtette ki az ősz hadvezérnek, miben állt tevékenysége. Állítólag Lichnowsky volt az, aki rávette Telekit, hogy egy reménytelen szerelmi fájdalom gyógyulását keresse a spanyolországi háborúban, ahol dicső győzelem vagy a dicső halál vár rá. A mendemondák szerint a karlisták bukásakor, Barcelonában az ifjú magyar önkéntes élete egy hajszálon függött, amikor a királyi katonák elfogták és ki akarták végezni.