A helyzet a rendszerváltás utáni első évtizedben csak tovább romlott, elsősorban a vágtázó inflációnak köszönhetően.
„Az egészségügyi dolgozók jövedelmi pozíciója az országos átlagkeresethez viszonyítva határozottan romlott, s ezen a helyzeten nem sokat segített az ez év elején bevezetett közalkalmazotti bértábla sem” – írta a Beszélő.
Egy általános orvos 1994-ben 52 ezer, 1997-ben pedig 72 ezer forintot vihetett haza havonta, ami
a mezőgazdasági technikus és az átlagmunkás fizetésének az 1,3-szorosa volt csupán.
.Törlesztetlen adósság
A közelmúlt eseményeit ismerjük: az elmúlt évtizedekben egészen idén őszig nem történt valódi áttörés, nem törlesztették a kommunizmus adósságát az orvosokkal szemben.
2002-ben bruttó 261 ezer forint, 2010-ben 338 ezer forint volt az orvosok átlagfizetése, míg a mezőgazdasági dolgozóké 90 és 143 ezerre, a szorzó viszont csak bruttóban érte el az impozáns 2,9 és 2,3 számokat, a progresszív, többkulcsos személyi jövedelemadó miatt nettóban a különbség 2,1-szeres és 1,8-szoros volt.
Továbbá ez elsősorban annak köszönhető, hogy míg az ipari és agrárpari dolgozók fizetése a rendszerváltás előtt és közvetlenül utána is még lényegében leképezte az átlagot, ekkorra viszont már jelentősen leszakadt az átlagbértől (ami 2003-ban bruttó 137 ezer, 2010-ben bruttó 202 ezer forint volt, tehát eleve majdnem másfélszerese az agrárbéreknek).
2020: a fordulat éve
Nem véletlen, hogy az elmúlt három évtizedben váltakozó intenzitással, de folyamatos volt az orvosok kivándorlása (az egészségügyi szakdolgozókról nem beszélve). Az elmúlt tíz év dinamikus béremelései is éppen csak szinten bírták tartani, illetve kicsit javítani ezt a szorzót, és különféle intézkedésekkel – például rezidens ösztöndíjas rendszer – kompenzálni az alacsony kezdőfizetéseket, így kúszott fel az orvosok átlagos bruttója 2018-ra a hivatalos számok szerint 714 ezer forintra, ami a 255 ezer forintos mezőgazdasági átlagbérhez képest
2,8-szoros szorzót jelentett bruttóban és nettóban egyaránt.
Ugyanakkor a szórás továbbra is óriási maradt, a Magyar Orvosi Kamara ezért fordult a kormányhoz azzal, hogy „havi 170 ezer forintot visz haza egy kezdő sürgősségi orvos, így nem több az órabére, mint egy gyorsétteremben dolgozónak”.
Vissza a jövőbe