Hatalmas tiltakozás ellenére kivágták a Djab Wurrung törzs szent fáját az ausztráliai Victoria tartomány hatóságai.
Az őslakosok egyik szent fájának elbuldózerezése váltott ki tiltakozást Ausztráliában. A hatóságok egy autópályának csináltak utat. A tüntetők már régóta ott táboroznak a helyszínen, hogy megvédjék a kulturális szempontból jelentős fákat, köztük olyanokat, ahová a helyi Djab Wurrung törzs nő tagjai hagyományosan szülni mennek – számolt be a BBC.
Az állami hatóságok ezek ellenére hétfőn kivágták a Djab Wurrungok egyik „irányfáját” – közölték a BBC-vel a résztvevő aktivisták. A tisztviselők arra hivatkoztak, hogy a fa nem szerepelt védelmi listán. Tavaly ugyanis az őslakos földbirtokosok tárgyalásokat folytattak a Victoria tartományi kormánnyal hogy egy tucatnyit megmentsenek a pusztulástól a 250, „kulturális szempontból jelentős”, veszélyeztetett fa közül.
Az aktivisták által a közösségi médiában közzétett felvételeken az látszott, hogy a rendőrök erőszakkal hurcolták el az embereket, valamint néhány tüntetőt, akik felmásztak a fákra.
A hatóságok szerint a hétfőn eltávolított fa egy mintegy 100 éves eukaliptusz, de a tüntetők szerint valójában egy ritkább fajról van szó, ami legalább 350 éves volt. Többen is tiltakoztak, többek között a Djab Wurrung törzshöz tartozó Lidia Thorpe, az állami parlament első őslakos szenátora. Celeste Liddle őslakos író szintén az állami kormányt hibáztatta a „Djab Wurrung örökség szent részének felszámolásáért”. Sok őslakos szerint a környéken lévő fák kulturális jelentősége egy templomhoz vagy más kegyhelyhez mérhető.
A tiltakozók dühösek voltak a pusztítás időzítése miatt is, mert az egybeesett az állami fővárosában, Melbourne-ben a víruskarantén feloldásának nagy jelentőségű bejelentésével. Victoria kormánya határozottan kiáll az autópálya-projekt mellett. Azzal érvelnek, hogy ez csökkenti a közlekedési balesetek számát. „Az elmúlt években a nyugati autópályán több mint 100 baleset következett be, köztük 11 haláleset. Ezért folytatjuk ezt a sürgős biztonsági felújítást, amely életeket ment meg” – áll a közleményben. Kiemelték, hogy az autópálya-társaság megegyezett az őslakosok képviselőivel, a szövetségi természetvédelmi rendelkezéseket is betartják, így a jelenleg tiltakozó aktivisták jelenléte indokolatlan.
Év elején, ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Nyugat-Ausztráliában egy bányászati társaság ősi, szent barlangokat semmisített meg, ezzel váltva ki széles körű felháborodást.
(BBC)