A virológus az ATV műsorában kifejtette, hogy a világszerte zajló kutatások közül körülbelül 30 már a klinikai vizsgálatok fázisában van. Ha az utolsó tesztek is kedvezőek, 2021 első felében elkészülhet a koronavírus elleni vakcina.
Jakab Ferenc virológus az ATV vendégeként elmondta, nem lehet csak szigorító és egészségmegóvó intézkedésekkel megállítani a vírust, ezért szükséges a vakcina. Hozzátette, hogy intenzíven zajlanak a vakcinakutatások, körülbelül 100-130 fejlesztési projekt van szerte a világon, ezek közül 30 van a klinikai vizsgálata fázisok valamelyikében, és 8 olyan van, ami a harmadik, azaz a legutolsó fázisba ért.
Ide sorolható az oxfordi egyetem projektje, amiről korábban lehetett hallani, hogy leállították, mert a bevont önkéntesek közül egy esetben egy relatíve súlyos mellékhatás lépett fel, hogy addig nem lehetett folytatni, amíg annak az okát meg nem találták. Jakab tudomása szerint bebizonyosodott, hogy nem az oltás következtében alakult ki, a beteg jól van, és ezért folytatják a kutatást.
Jakab hozzáfűzte, hogy ő maga az angol vakcinát egy nagyon biztonságos, jó konstrukciónak tartja, és bízik benne, hogy a tesztelések is igazolni fogják ezt. Ami azt jelentené, hogy 2021 első felében megkezdődhetnének a tömeggyártások és a tömegoltások is.