Hogy is van ez?
A kérdőívvel, plusz a rá épülő, mutatós elemzéssel csak egy gond van: szakmailag kikezdhető a hitelessége. Laikusoknak is szemet szúrt a kutatás elfogultsága.
A teljesség igénye nélkül pár érdekesebb kérdés. Az egyik például azt firtatja, meddig tart majd a válaszadók szerint a vészhelyzet. A lehetőségek között felbukkan az „akár néhány évig” és a „tovább” lehetőség is:
De ez sem rossz:
Vagy például ez:
Kontextus-hatás
Szakértők szerint a közvélemény-kutatások esetén fontos tényező az úgynevezett kontextus-hatás. A Publicus kutatásainál megszokhattuk, hogy egyértelműen ellenzéki narratívákat vizsgál, kutat. A kérdőív felépítéséből is azt lehetett látni, hogy egyértelműen ellenzéki megfogalmazásúak a kérdések (pl.: „Schmidt Mária luxusingatlanja”). Ez azért problémás, mert egyrészt megszűri az embereket, egyes kormánypárti szimpatizánsok felhergelhetik magukat és ezért nem válaszolnak a kérdésekre. De olyan hatása is lehet – ez a szakirodalomban klasszikusan a kontextus-hatás –, hogy egyes válaszolók úgy érzik, az az elvárás, hogy úgy válaszoljanak, ahogy a kérdőív megtervezője elvárja, és ez torzíthatja az adatokat. Ebből is adódhat, hogy ilyen eredmények születnek a kutatásukkor.
Téves következtetések
Ezen felül téves következtetéseket von le az adatokból a kutatás. Egészen pontosan nem bizonyítható ok-okozati összefüggéseket feltételez. Ennek a legjellemzőbb példája az egészségügyre vonatkozó adatsor változásának értelmezése. Itt egyértelműen a rendszer nyakába varrja az adatok romlását, amikor erre semmi alap nincs a számok tükrében. Érdekes, hogy az áprilisi 95 százalékos bizalom az „emberek” dicsérete, de ha már romlás van az adatokban, akkor az egyértelműen a kormánnyal való elégedetlenséget jelzi.
Gumifogalmak létrehozása
Lehet bírálni a „kormány nem áll a helyzet magaslatán” megfogalmazást is. Itt valószínűleg az volt a kutatók célja, hogy közérthető nyelvezetet használjanak, azonban így egy olyan gumifogalom jött létre, ami többféleképpen is értelmezhető. Szintén furcsa az emberek 58 százalékos többsége esetén azt mondani, hogy sérthetetlenségi hit épül, azért ez mégiscsak az abszolút többsége az embereknek, tehát a többség igenis számít második hullámra.