Trükkös ékszertolvaj és ijesztő verébvadászat – elfeledett krimik a budai Vár múltjából
2020. május 12. 18:48
Ügyetlen pénzhamisító, divatos úriembernek öltözött ékszertolvaj, a végére pedig egy ijesztőnek induló verébvadászat. Hat érdekes, de egyáltalán nem véres krimi a budai Vár korábbi mindennapjaiból a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldaláról.
1864-ben írta meg a Sürgöny című lap, hogy a budai Várban bankóhamisítót fogtak. Mindez úgy derült ki, hogy a férfi elküldött egy gyereket az ötforintos hamisított bankjeggyel, hogy a nagy dohánytőzsdén vásároljon belőle levélbélyeget. A gyerek vett is volna,
ám a boltos nőnek azonnal feltűnt, hogy a bankó nem igazi,
így szólt a rendőröknek. Innentől idézzük az újságot: „A hamisító – egy budai lakos, mesterségére nézve pedig szabó, ki már hasonló vétség miatt egyszer három hónapig ült a vizsgálati fogságban – elfogatott.”
Sokkal trükkösebb volt az a két „csinos öltözetű fiatal”, akikről egy évvel később a Fővárosi Lapok írt. Egy elegáns hölgyet ejtettek át, méghozzá a budai Várba vezető lépcsősoron. Így írta le a valószínűleg begyakorolt tolvajtrükköt az újság:
„A budai Várba vezető egyik lépcsőzeten egy elegáns öltözetű hölgy ment fölfelé, előtte két csinos öltözetű fiatal ember. Az egyik szivarját a nőre dobja, s tova szalad, a másik oda ugrik a hölgyhöz, letörli a hölgy ruhájáról a szivar hamvát, szidja udvariatlan barátját, mennyre földre esküszik, hogy majd megbosszulja a sértést, s ezzel tova siet. A hölgy ámul bámul, s csak midőn az udvarias fiatal ember is odébb áll, akkor veszi észre, hogy értékes melltűjét magával vitte.”
1871-ben a Hon című lap is egy hasonló, csalafinta tolvajról írt. Történt, hogy a budai Várban közlekedő egyik társaskocsiba egy elegáns, divatosan öltözködő fiatalember szállt be. Csakhamar beszédbe elegyedett a bent ülőkkel és percek alatt lenyűgözte őket a humorával és izgalmas történeteivel.Aztán a Lánchíd budai hídfőjénél leszállt, a fent ülők talán még kicsit sajnálták is. Már a híd közepén járt a fogat, amikor az egyik utas észrevette, hogy hiányzik a pénzes tárcája.
Mindenki az értékei után kapott, s hamarjában kiderült, egy gazdag hölgy aranyórájának is lába kélt.
A kellemes társalgót azóta is keresi a rendőrség.
Nem volt ennyire ügyes az a férfi, aki 1872-ben próbálkozott egy gyűrűs átveréssel. Mint ahogy a Fővárosi Lapok megírta, a katonának öltözött férfi a budai Várból kijövet megszólított egy miniszteri hivatalnokot, hogy éppen akkor talált a földön egy szép gyémántgyűrűt, ami neki nem kell, de szíves-örömest eladná.
A hivatalnok egyből érezte, hogy itt valami nem stimmel és azt mondta a katonának, rendben, áll az üzlet, de menjenek le a Vízivárosba egy ékszerészhez és nézessék meg a gyűrűt. A csaló kezdetben úgy tett, mint aki benne van a sétában, ám egyszer csak fogta magát és berohant egy mellékutcába. A hivatalnok – bár sejtette az eredményt – bevitte az ékszerészhez a gyűrűt, amelyről pillanatok alatt kiderült, hogy ócska hamisítvány.
1876-ban a korábbiakhoz képest egy kisstílű csalóról írt a kellemes hangzású Nefelejcs című lap. A budai Várban megtartott heti vásáron Herzog Fáni cipésznőhöz egy csinosan öltözött úrinő közelített. Oda is lépett, meg is nézte a portékát, ám végül nem vett semmit. Herzog Fáni aztán jól megnézte magának a távozó hölgyet és
feltűnt neki, hogy az úri hölgy egy pár cipőt rejteget magánál.
Innentől érdemes szó szerint idézni a cikket: „Lármát csapott, mire nagy néptömeg gyűlt össze, s a tolvajnőtől – kiben bizonyos G. hivatalnok nejére ismertek – gunykacaj közt elvéve a cipőt, egy rendőr által a városházára kísértették.”
Végül egy apró történet arról, hogy a pletyka már akkoriban is uralkodó volt. 1872-ben a Magyar Polgár című újságot értesítették, hogy a budai Várban egy fiatalember magára lőtt, majd leugrott a bástyáról. A lap utánajárt, s hamarjában kiderült, egy férfi valóban elővette a pisztolyát, ám nem magára lőtt, hanem egy veréb volt az áldozata és esze ágában sem volt leugrani a bástyáról.„A várőrség rögtön kirukkolt s a kegyetlen vadászt a legudvariasabb hangon utasította rendre” – írta a Magyar Polgár, amelynek nem sikerült kiderítenie, hogy kinek állt érdekében véres drámát kanyarítani a verébvadászatból.
Persze a történet így is szomorú, a kis veréb ugyanis nem élte túl az esetet.
Fotók: Fortepan/Széman György; Fortepan/Fortepan / Budapest Főváros Levéltára
Különleges zenei programmal indul az április a fővárosban: április 3. és 5. között ismét megszervezik a Budapest GipsyFestet, ahol a roma zenei élet színe-java megfordul majd. A programokról és a rendezvény küldetéséről kérdeztük a főszervezőt, Rostás Mihály Mazsit. De lapunknak Tóth Gabi is vallott arról, milyen kapcsolat fűzi ehhez a kultúrához.
Él Budapesten egy fiatal magyar tudós, aki egy egész tudományterületet talált ki magának, elismert szakmai folyóiratot alapított hozzá, és ma már világszerte szívesen látott előadó. Meskó Bertalan orvosi jövőkutató könyvet írt azoknak, akik hozzá hasonló tudatossággal terveznék a jövőjüket.
A volt ukrán külügyminiszter szerint Trump egyszerűen úgy látja, Oroszországgal nagy dolgokat valósíthat meg, Ukrajnára pedig nincs szüksége.
p
0
3
8
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 3 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko_jobbos
2020. május 12. 22:59
A történetek érdekesek, de nagyon gyanús nekem, hogy az indexen már gyakorlatilag -vélhetően pénzhiány miatt- minden cikk kb. a Fortepanról szól. Vagy nagyon jó kapcsolataik vannak, vagy ingyen dolgoznak, ezért az újságírók szívesen veszik a munka nélkül kapott értéket.