Magyar Péter, az újságírók, meg a kínos emlékű Erzsi néni
Mit tenne kiélezett történelmi helyzetben? Jó lenne tudni. De még jobb lenne őt már elfelejteni.
Új alapokra kerül az online archívfotó-gyűjtemény.
A Fortepan.hu archívfotó-gyűjtemény működtetői a honlapjukon azt közölték: „Akik követnek minket szomorúan láthatták, hogy az elmúlt fél évben nem került föl új fotó a Fortepanra. Ennek kizárólag technikai okai voltak. A közel tíz éves honlap teljesen elavult és a javítások sem segítettek rajta. Ideje volt kimondanunk, hogy egy új háttér-rendszert és egy új honlapot kell építenünk. Most értünk el oda, hogy nyugodt szívvel bejelenthetjük: az új Fortepan 2020. február végén elindul. Új megjelenés, új funkciók és sokkal gyorsabb működési sebesség várható. Az indulással együtt természetesen többezer új fotót is publikálunk majd. Mi nagyon várjuk már!”
A Fortepan 2010 augusztusa óta érhető el a nagyközönség számára: sok tízezer archív fotót gyűjtöttek össze a múltból, különös tekintettel a 20. századi Magyarországra, annak mindennapi életére, az egyedi, civil fotósok által megörökített pillanatokra koncentrálva.
2019-ben a Magyar Nemzeti Galériában a Fortepan fotóarchívum százezres gyűjteményének több mint 300 legizgalmasabb fotójából nyílt kiállítás.
Sok más magyar médiumhoz hasonlóan a Mandiner online és print kiadása számos alkalommal használt már fortepanos képeket a cikkek illusztrálásához.
Tamás Miklós alapító a Fortepan indulásakor készült, 2010-es interjúnkban arról beszélt: „Ezért is szeretnénk, ha ezeket a képeket olyanok is használnák, akik amúgy teljesen mással foglalkoznak. Egy adott arc, mondjuk 1914-ből ma is olyan, mintha itt ülne közöttünk. A karakter állandó szereplője ennek a századnak; ugyanolyan embereket látunk, csak egészen más tárgyi környezetben és ruhákkal, de a mosoly, vagy a kikacsintás, tekintet, az pont olyan, mint ma. Fontosnak tartottuk, hogy ne csak a politikai eseményeket és vezetőinket lássuk, hanem az otthonok és családok párhuzamos történeteit is”.