Allergiagyógyszer is okozhatja a férfimeddőséget

2018. március 12. 09:29

Úgy tűnik, a férfimeddőség és annak oka több kutatás témája lett az utóbbi időben, nem véletlenül. A világ fejlettebb részein egyre gyakoribb ez a rendellenesség, s ez is egyik oka lehet az alacsony születésszámnak ezekben az országokban. Az MTI tudósítása szerint argentín tudósok most az allergiagyógyszerek legismertebb hatóanyagának, az antihisztaminnak a férfimeddőségben játszott szerepét vizsgálták.

2018. március 12. 09:29

A Reproduction című szaklapban közölt tanulmány készítői korábbi, a leggyakoribb antihisztaminokat vizsgáló kutatások eredményeit elemezték és azt találták, hogy egyes szerek negatívan befolyásolhatják a férfi nemi hormonok normális működését, ez pedig a spermiumok alakját és mozgékonyságát változtatja meg, valamint alacsonyabb spermiumszámokhoz vezet – számolt be róla a The Guardian online kiadása.
    
Az állatkísérleteket elemző kutatók szerint további tanulmányokra lenne szükség, mivel kevés az emberi szervezetre gyakorolt hatásokról szóló munka, de óva intettek az antihisztaminok túlzott használatától.
     
Az iparosodott országokban egyre nagyobb számú allergiás megbetegedés miatt nő az ezeket kezelő gyógyszerek, köztük az antihisztaminok használata. A hisztamin nevű molekulát az allergiára válaszul állítja elő a szervezet, ezért szenved az allergiás a tünetektől, a tüsszögéstől, viszketéstől, orrfolyástól.
    
Korábbi kutatások azonban kimutatták, hogy a hisztamin más, allergiától független folyamatokban, többek kötött az álom-ébrenlét szabályozásában, a szexuális viselkedésben és a termékenységben is szerepet játszik.
    
A Buenos Aires-i Kísérleti Biológiai és Orvostudományi Intézet (Instituto de Biologia y Medicina Experimental) kutatói szerint a hisztaminok elfojtása nem kívánt mellékhatásokat okozhat.
    
„Több nagy léptékű kutatás szükséges, hogy az antihisztaminok szexuális és reproduktív egészséget károsító hatásait láthassuk, ez új, veszélytelenebb allergiakezelések kidolgozásához vezethet" – mondta Carolina Mondillo, a tanulmány szerzője.

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!