Sej, a román jogállamban szól a zene, szól
És azt a kérdést senki fel sem teszi magának, hogy ez az ország egyébként miért is kap EU-s pénzeket – vagy ha ők kapnak, akkor velünk pontosan mi is a baj. Kohán Mátyás írása.
Nyolc hónappal a választások előtt a pártbeli nyilvános árulókeresés a vesztesek jellemzője. A szocialisták a vereségre készülnek. Interjú.
„Maradjunk a sportnál. »Az ellenfél azt állítja, hogy a meccs már elkezdődött és minden pillanatban eljátssza a gólörömöt, pedig az igazi kihívó (mi) még az öltözőben van. […] Lesz/van taktika és stratégia arra, hogy amikor kifutunk a pályára, ne legyen kétség, hogy a meccs nyerhető« – próbálta menteni a helyzetet Molnár Gyula MSZP-elnök, miután Botka László miniszterelnök-jelölt nyílt leszámolósdiba kezdett pártbeli ellenfeleivel. Ez mi?
Török Gábor: Bohózat. A valóságnak megfelelő focis hasonlat így hangzik: a nyolcvanadik perc körül járunk, kettő-nullra vezet az ellenfél, mi meg még az öltözőben veszekszünk azon, hogy mikor és kivel fussunk ki a pályára.
Mráz Ágoston Sámuel: Nyolc hónappal a választások előtt a pártbeli nyilvános árulókeresés a vesztesek jellemzője. A szocialisták a vereségre készülnek.
Jó, de mit tehetett volna Botka? A párt széttart, közeleg a »forró ősz«...
Mráz Ágoston Sámuel: Ha valamit súghattak volna a tanácsadók, akkor pont azt, hogy ez a fajta konfliktusvállalás, szennyeskiteregetés óriási hiba. Az érett MSZP taktikája kifinomultabb volt annak idején; úgy is félre lehet tenni az ellenfelet, ha megkapja a 40. helyet a listán, aztán küzdjön meg érte.
Török Gábor: Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Botka László céljai azért érthetők: rendet szeretne, érvényesíteni az akaratát, új megközelítéséket hozni – de erre ma már nem alkalmas az idő. Ilyen közel a választáshoz nem lehet már palotaforradalmat vezényelni. Amit belül tisztításnak gondol, az kívülről veszekedésnek látszik, erre pedig nem vevők a választók.”
(A Török Gáborral és Mráz Ágoston Sámuellel készült páros interjú a Heti Válasz 2017. augusztus 3-i lapszámában jelent meg.)