Catharina Svanborg, Lundi Egyetem immunológusa tette ezt a felfedezést még 1999-ben. Ő és munkatársai abban bíznak, hogy az anyatej Hamlet névre keresztelt alkotója nem csak a hólyagrákban szenvedőknek nyújthat segítséget, hanem a bélrákos és az idegrendszeri rákos betegeknek is.
A kutatók azt mondják, hogy az anyag kiválasztja magának a ráksejteket és nem károsítja az egészséges sejteket, így mentes a kemoterápia kellemetlen mellékhatásaitól.
„Van valami varázslatos a Hamlet azon képességében, ahogy megcélozza és elpusztítja a tumorsejteket" – mondta Catharina Svanborg a Daily Mailnek.
Elmagyarázta, hogy az anyatejben található egy alfa-laktalbumin nevű fehérje, amely a bélbe kerülve alakul át rákellenes szerré.
„Új antimikrobiális szereket kerestünk, és a frissen lefejt anyatej ideális forrás ehhez – magyarázta Svanborg. – Az egyik kísérlet folyamán emberi sejteknek és baktériumoknak is jelen kellett lenniük, és mi gyakorlati okból emberi tumorsejteket választottunk. Meglepetésünkre, amikor a tej ezen alkotóját hozzáadtuk, elpusztultak a tumorsejtek" – folytatta a kutató. – „Teljesen a vak szerencsének köszönhető a felfedezés."
Elvágja a ráksejtek energiaellátását
Az anyag többféleképpen is megtámadja a ráksejteket. Először felszámolja a sejt külső védelmi vonalát, majd a sejt erőművét és információs raktárát, azaz a mitokondriumokat és a sejtmagot célozza meg. Az energiaforrásától és programjától megfosztott sejt öngyilkosságot követ el az apoptózis nevű folyamat révén.
A korai klinikai próbák folyamán a hólyagrákban szenvedő betegek elpusztult ráksejteket kezdtek üríteni a vizeletükkel néhány nappal az után, hogy elkezdték kezelésüket a Hamlettel. Most tervezik a teljes körű próbákat, ahol a Hamlet hatását placebóval mérik össze.
*Az anyag megjelentetését a Splendidea Communications Kft. támogatta