Alkotmánybíróság: csoportos betelepítés és uniós jog kérdéseiről döntöttek

2016. december 02. 18:57

Az Alkotmánybíróság az alapjogok biztosának kérésére értelmezte az Alaptörvényt az uniós intézkedések megtagadásának és a csoportos betelepítések kérdésének ügyében. Az AB közleményében megállapította, hogy az Alaptörvénnyel harmonikusan az uniós jogrend is biztosítja az alapjogok védelmét. Ugyanakkor kimondták, hogy az AB is vizsgálhatja az uniós hatáskörgyakorlást. A bírák a túlterjeszkedő uniós intézkedésekkel kapcsolatosan – a meghiúsult alkotmánymódosítási javaslattal összhangban – az ország szuverenitására és az „alkotmányos identitás” védelmére hivatkoztak. Az Eötvös Károly Intézet szerint az AB jogértelmezése hiányos és a kormány törekvéseit segíti.

2016. december 02. 18:57

Az Alkotmánybíróság az alapvető jogok biztosának kérésére értelmezte az Alaptörvényt, annak az EU-s joggyakorlással való viszonyáról és emberek csoportos áttelepítésről. Az AB elkülönítette és egyelőre nem tárgyalta az Alaptörvény külföldiek csoportos kiutasítására vonatkozó tilalmát.

AB: Vizsgálhatnak uniós intézkedéseket

Az ombudsman azon kérdésére, miszerint a magyar szervek végrehajthatnak-e Magyarország Alaptörvényébe lefektetett alapjogokat sértő uniós rendelkezéseket, az AB a következőt álláspontot fogalmazta meg. Habár az EU Alapjogi Chartája és Bírósága ezeket az alapjogokat biztosítja, az AB-nek ezen felül is biztosítania kell ezek védelmét, akár az uniós rendelkezések ellenében is.

Az Eötvös Károly intézet közleményében kritizálta az AB állásfoglalását. Kiemelték, hogy az uniós jogi intézkedéseket korábban nem vizsgált az AB. Hangsúlyozták az Alkotmánybíróság korábbi döntéseire való hivatkozásainak hiányát is a mostani jogértelmezésben. „A testületnek számot kellett volna adni arról, hogyan kapcsolódik új döntése a korábbi tartózkodó hozzáállásához” – írja az intézet.

Az alkotmányos identitás védelmére hivatkoztak a bírák

Az AB megerősítette, hogy az EU alapszerződésén kívüli, túlterjeszkedő intézkedésekkel szemben vannak alkotmányos korlátok. A bírák szerint azt kell vizsgálni, hogy a közös hatáskörgyakorlás sérti-e az alapjogokat, az emberi méltóságot, az ország szuverenitását és az „alkotmányos identitást”.

Az Alkotmánybíróság az alkotmányos identitás védelmét egyfajta, az egyenjogúság és kollegialitás alapelvein nyugvó, egymás kölcsönös tisztelete mellett folytatott alkotmányos párbeszéd keretében, az Európai Unió Bíróságával szorosan együttműködve látja indokoltnak biztosítani” - írják közleményükben.

Az AB az ombudsman csoportos áttelepítésről szóló kérdésére válaszolva közölte: azt kell vizsgálni, hogy „sérül-e az emberi méltóság, más alapvető jog, Magyarország szuverenitása (...) illetve történeti alkotmányán alapuló önazonossága.

Eötvös Intézet: Az AB a kormánynak segít

Az Eötvös Károly Intézet szerint az alapjogi biztos kérdése egyértelműen a kvótatervezet kérdéséről szólt. Az intézet szerint az AB a mostani állásfoglalásával az érvénytelen kvótareferendum és a meghiúsult alkotmánymódosítás ellenére segít a kormánynak a törekvéseit a magyar jogrendbe beépíteni. 

Az intézet kiemeli, hogy a mostani jogértelmezés a tervezett alkotmánymódosítás pontjainak megfelelően foglal állást a kormány véleményével megegyezően, ezt mutatják az uniós hatáskörgyakorlás és az alkotmányos identitás pontjai. „A tervezett klauzulás nem kerültek be az alaptörvény szövegébe, de úgy tűnik, az alkotmánybíróság – az alkotmánymódosító kétharmadot pótolva – alkotmányos előírásokká minősítette lényegében ugyanezeket a fordulatokat.” 

Összesen 102 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Edwin Hubble
2017. március 27. 20:24
Gyengébbek kedvéért újból: 1.) A kormány az alaptörvény hatályos szövege alapján alkotmánymódosítás nélkül sem támogathat olyan brüsszeli döntést, amely megsérti Magyarország szuverenitását. Az Alkotmánybíróság tavaly - látva a hisztériakeltést, a pánikot és a plakáterdőt - nem tudta azt mondani, hogy ácsi?! 2.) A jogász végtettségű miniszterelnök nem tudja értelmezni a saját alaptörvényét?
Strassnoff Ignác
2017. március 10. 01:38
Ilyenkor annak a húgyagyú LMP-s majomnak csak illene a tükörbe köpnie... Látható, hogy mennyire független az Alkotmánybíróság... Még azt a módosítást is megvédi, ami meg se született.
Strassnoff Ignác
2017. március 10. 01:38
"Dézsa vára"? Az hol van?
Strassnoff Ignác
2017. március 10. 01:36
Kispofám, egy kis adalék, bár nem hiszem, hogy megérted: A MANYUP kiváló ötlet volt. A 80-as évek elejétől világos volt, hogy pusztán a demográfiai adatok miatt a nyugdíjrendszer a csőd felé tart. Elsőként a Horn kabinet mert ehhez a kényes témához hozzányúlni. Jó volt az ötlet, jó lett volna az egész rendszer. Na most jön, ami neked nagyon nem érthető: A MANYUP-ba befizetett pénz az utolsó fillérig megvolt a megszüntetés pillanatában is. A manapság befizettet nyugdíjjárulékod meddig van meg? Másnapig. Akkor kifizetik nyugdíjnak. Persze a járulék kevés, a mintegy 3000 milliárdos kiadásnak nagyjából a kétharmadát fedezi. A többit az állam pótolja. Az adódból. Az, hogy némelyik pénztár nem produkált megfelelő hozamot, sajnálatos. De ez egyrészt tükrözi a balfasz pénztártagok passzivitását, másrészt meg a fasz se érti, hogy miért tartottuk el a PSZÁF-ot, aminek pont ez lett volna a feladata. Amúgy meg egyetlen jogszabály elég lett volna, a probléma megoldására. Mondjuk ami előírja, hogy minimum hozamként kell produkálnia a pénztáraknak az állampapírok hozamát. Ennyi. Nyugaton ezer helyen működik a rendszer. Kiválóan. Az első Orbán uralkodásának meglepő módon nem volt vele baja. Akkor még nem volt benne annyi pénz. A 3000 milliárdnak már nem bírt a cigány ellenállni... Egyébként meg a fekád azt mondta, hogy egyéni nyugdíjszámlákra kerülnek a pénzek az állami szektorban is. Hol vannak ezek a számlák? Elég erre az utolsó kérdésre koncentrálnod, akárcsak az összes nyájtagnak, amelyik válaszolni szeretne!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!