A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom célja, hogy a fiatalok gyermekvállalással kapcsolatos tervei megvalósuljanak, a tervezett babák megszülessenek. Ezt sok esetben megnehezíti a munka és a magánélet egyensúlyának hiánya. A Mozgalom a kitüntetéseket olyan cégeknek adományozza, amelyek támogatják munkavállalóik gyermekvállalását, hozzájárulva a társadalom családbarát szemléletének erősítéséhez. A díjakat a Mozgalom vezetői, Skrabski Fruzsina és Tordai Ágnes adták át.
Az ünnepségen Novák Katalin, az Emmi család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára kiemelte: Magyarország családbarát módon tud versenyképesen működni. „Az a vállalat családbarát, ahol felismerik, hogy a teljesítményre ösztönzőleg hat, ha a munkatársak családi körülményeire is tekintettel vannak” - fogalmazott az államtitkár.
Bagdi Emőke pszichológus üdvözölte a kezdeményezést. Kifejtette, hogy a magyar társadalomban még mindig nagyon alacsony a termékenységi mutató, miközben a magyar fiatalok sokkal több gyereket szeretnének, ezért a gazdasági szférának is mindent meg kell tenni, hogy ez változzon. Kiemelte, hogy az édesanyák számára a munkahelyi elvárások okozta stressz mellett lényeges feszültséget okoz a gyermekeik miatti aggodalom, és minden kezdeményezés, ami őket segíti a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtésében, fenntartásában, az a munkáltatónak is előnyös – érdemes tehát mind pszichés, mind gazdasági okokból kifolyólag is támogatni a munkavállalókat.
Mentorcégek
A Budapesti Music Centerben megrendezett nagyszabású gálaesten a zsűri először az ún. mentorvállalatokat díjazták – azokat a cégeket, akik nemcsak családbarát intézkedéseket vezettek be (és ezért családbarát díjakat kaptak korábban a Mozgalomtól), hanem akik segítenek más vállalatoknak bevált tapasztalataik megosztásával. A három díjazott családbarát mentorcég: a GE Magyarország Kft.,a K&H Bank Zrt. és az ingatlan.com.
A GE Magyarország Kft. képviselője – Novák Katalin szavaira reflektálva – elmondta, hogy profitorientált cég, és pontosan ezért nem engedhetik meg maguknak, hogy ne foglalkozzanak eléggé a legfontosabb tőkéjükkel:, a munkavállalóikkal. Kiemelte: büszkék arra, hogy egy kismama dolgozó kezdeményezésére elindított magyar program referencia lett az egész cégen belül és globális szinten bevezették.