Társas kapcsolatok hiánya
A magányosság erősen rontja a betegségekkel szembeni természetes ellenállásunkat. Egy amerikai kutatásból kiderül: a társas kapcsolatok hiánya rossz hatással van a fehérvérsejtek génműködésére, ez pedig gyengíti az immunrendszert. Az eredmények magyarázatul szolgálhatnak a magányos emberek körében tapasztalt magasabb halandóságra és számos betegség gyakoribb előfordulására. A magány, mint krónikus stressz felelős számos betegségért, így például a szívkoszorúér betegség, a kettes típusú cukorbetegség, ízületi gyulladás, az Alzheimer kór, és a demencia kialakulásáért. Az orvosok ezért arra biztatnak: beszélgessünk, találkozzunk ismerőseinkkel, barátainkkal, osszuk meg velük életünk történéseit, hogy oldjuk a feszültséget, kiadjuk haragunkat, és ne maradjon bennünk szorongás.
Vitamin- és ásványianyaghiány
Az immunrendszert leginkább bőséges zöldség- és gyümölcsfogyasztással lehet megtámogatni. A jó működéséhez fontos az A, C, B6, D és E vitaminok, valamint a folsav pótlása. Az ásványi anyagok közül a fertőzések elleni védekezés hatékonyságát a szelén, réz, cink és a vas segítségével növelhetjük. Fogyasszunk tehát zöldpaprikát, csipkebogyót, fokhagymát, gyömbért, grapefruitot, feketebodzát, búzacsírát és spenótot.
Túlzásba vitt sport
A sport jótékonyan hat a szervezetünkre, azonban a túlzásba vitt (a túl gyakori és a túl intenzív) edzés károsítja az immunrendszert. Ha sportolás után nem kellemes fáradtságot, hanem teljes kimerültséget érzünk, valószínűleg túlhajtottuk magunkat. A rendszeres túlhajszolás, a regeneráció nélküli mozgás megbosszulja magát, hamar bekövetkezhet izom- vagy ízületi sérülés, koncentrációzavar, nőknél felborulhat a menstruációs ciklus, és hamarabb megfertőződhetnek valamilyen felső légúti betegséggel. Heti 3-4-szer egy óra közepes intenzitású (cardio jellegű és erősítő) testmozgás lenne az ideális az immunrendszer működésének segítéséhez - zárul a család.hu összeállítása.