Elie Wiesel 1928-ban született a romániai Máramarosszigeten, ahonnan 1944-ben családjával együtt az auschwitzi koncentrációs táborba deportálták. A második világháború végét követően Párizsban élt a holokauszt túlélőinek fenntartott árvaházban, majd 1961-ben emigrált az Egyesült Államokba. A világháborút követő tíz évben nem volt hajlandó sem írni, sem beszélni a holokausztról, először 1958-ban jelent meg Az éjszaka című kötete, melyben saját auschwitzi fiatalkori élményeit részletezi.
Elie Wiesel műveit harminc nyelvre fordították le, számos egyetemen tartott előadásokat, 1986-ban munkásságáért megkapta a Nobel-békedíjat.
Elie Wiesel halála megrázta az amerikai vezetést, és pártállásuktól függetlenül politikusok egész sora, élükön Barack Obama elnökkel méltatta az elhunyt írót, filozófust, előadót, egyetemi tanárt. A Fehér Ház által kiadott közleményében Obama elnök így fogalmaz Wieselről: „Korunk egyik legnagyobb erkölcsi tekintélye és sok tekintetben a világ lelkiismerete volt.” Obama, akit sajtóhírek szerint személyes jó viszony is fűzött Wieselhez, a többi között hangsúlyozta: „Elie nemcsak a világ legkiemelkedőbb holokauszttúlélője, hanem maga az élő emlékezet volt.”