Szentkirályi: Karácsony szándékosan félrevezeti a budapestieket (VIDEÓ)
A politikus szerint a főváros költségvetése továbbra is törvénytelen.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete szerint Magyarország 2013-ban megsértette hét ellenzéki politikus szabad véleménynyilvánítási jogát azzal, hogy az Országgyűlés különböző ügyekben megbírságolta őket. A magyar államnak nagyjából 4,4 millió forintot kell kifizetni az LMP-s és PM-es politikusoknak. A PM-esek jótékonysági célra ajánlják fel a kártérítést.
Magyarország megsértette a Párbeszéd Magyarországért (PM) négy korábbi képviselője, valamint az LMP két volt és egy jelenlegi képviselője szabad véleménynyilvánítási jogát azzal, hogy 2013-ban az Országgyűlés különböző ügyekben megbírságolta őket – mondta ki az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) nagykamarája kedden.
A strasbourgi székhelyű törvényszék 2014 szeptemberében első fokon már kimondta, hogy sérült a PM-es Karácsony Gergely, Szilágyi Péter, Dorosz Dávid és Szabó Rebeka, illetve az LMP-s Szél Bernadett, Osztolykán Ágnes és Lengyel Szilvia szabad véleménynyilvánítási joga, s ezért kártérítést ítélt meg nekik. Az ügyet a magyar állam fellebbezése nyomán végül a másodfokú tanács elé utalta a bíróság.
Az EJEB fellebbviteli fóruma keddi jogerős ítéletében helybenhagyta a korábbi döntést és megállapította, hogy a bírságolással a magyar hatóságok megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményének a véleménynyilvánítás szabadságáról szóló 10. cikkét.
Lopás, földrablás, dohánymaffia
Karácsony Gergely és Szilágyi Péter 2013 májusában egy „Loptok, csaltok, hazudtok!” feliratú táblát állított fel a parlamentben, a kormánypárti padsorokkal szemben, a trafikpályázatok és az információszabadságról szóló törvény módosítása elleni tiltakozásul. A trafiktörvény módosításának végszavazása után Dorosz Dávid és Szabó Rebeka „Itt Nemzeti Dohánymaffia működik” feliratú táblát vitt az ülésterem közepére. A következő hónapban a földtörvény zárószavazásakor az LMP-hez tartozó Szél Bernadett, Lengyel Szilvia és Osztolykán Ágnes pedig „Földrablás helyett földosztást!” feliratú transzparenst tartott a magasba. Szél Bernadett egy földet tartalmazó, aranyszínű fatalicskát is tett Orbán Viktor miniszterelnök asztalára. Az Országgyűlés 50 ezertől 185 ezer forintig terjedő pénzbírságot szabott ki a képviselőkre.
A strasbourgi bírói fórum ítélete szerint a magyar államnak összesen 14 620 euró (nagyjából 4,4 millió forint) kártérítést és perköltséget kell fizetnie a panaszosoknak.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának határozatai kötelezőek az Európa Tanács 47 tagországa számára. A bíróság nagykamarája által hozott verdikt végleges, és nem fellebbezhető meg.
PM: Kövér hagyjon fel a szólásszabadság korlátozásával
A Párbeszéd Magyarországért (PM) felszólítja Kövér László házelnököt, hogy „hagyjon fel a szólásszabadság korlátozásával, a képviselők megfélemlítésével, és a sajtómunkatársak terrorizálásával”, miután a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) kedden kimondta a véleménynyilvánítás jogának korlátozását a parlamenti szankciók miatt.
A PM keddi közleményében az áll: az EJEB megállapította, hogy a PM-es politikusoknak igazuk volt, amikor azt állították, hogy a Kövér László elnökölte Országgyűlés, illetve a Fidesz-kormány jogtalanul korlátozta képviselőik szólásszabadságát.
Emlékeztettek: 2013. április 30-án Karácsony Gergely és Szilágyi Péter tartott fel egy transzparenst, amelyen a Fidesz logójára azt írták: „Loptok, Csaltok, Hazudtok.” 2013. május 21-én két másik PM-es, Szabó Rebeka és Dorosz Dávid tiltakozott a trafiktörvény módosítása ellen egy transzparenssel, amelyen az állt: „Itt nemzeti dohánymaffia működik”. Mindkét esetben Kövér László házelnök „súlyos pénzbüntetéseket vetett ki” a PM-es képviselőkre – tették hozzá.
A PM szerint világossá vált, hogy ami a „Kövér László-i parlamentben normális”, az Európából nézve elfogadhatatlan.
Jótékonysági célra ajánlják fel a kártérítést
A párt a döntés után követeli, hogy Kövér László vizsgálja felül a házelnöki rendelkezést, a parlament pedig az országgyűlési törvény „sajtószabadságot és szólásszabadságot veszélyeztető passzusait”, és egyúttal kezdeményezzék azok eltörlését.
Közölték: Karácsony Gergely és képviselőtársai már korábban bejelentették, hogy a megítélt kártérítést felajánlják jótékonysági célokra, így a XIV. kerület PM-es polgármestere a zuglói Bethesda Gyermekkórházat fogja támogatni a megítélt összegből.