Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
Tóbiás József pártelnök közölte: az MSZP nem jelöl alkotmánybírót, nem vesz részt a folyamatban és nem is támogatja azt. Helyette olyan javaslatot nyújtanak be, amellyel garantálni szeretnék a testület függetlenségét és szakmaiságát. Úgy véli, az elmúlt években a tagokat nagy mértékben pártpolitikai alapon választották ki.
Az MSZP nem jelöl alkotmánybírót, nem vesz részt a folyamatban és nem is támogatja azt - jelentette be pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján a szocialisták elnök-frakcióvezetője. Tóbiás József közölte, ehelyett olyan javaslatot nyújtanak be, amellyel garantálni szeretnék a testület függetlenségét és szakmaiságát.
Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott: az elmúlt években az Alkotmánybíróság szakmai tekintélye jelentősen csökkent, a tagokat nagy mértékben pártpolitikai alapon választották ki.
Az MSZP törvényjavaslata helyre akarja állítani a testület szakmai és „politikától mentes” függetlenségét - mondta Tóbiás József. A szocialisták azt indítványozzák, hogy ezentúl az alkotmánybírák maguk választhassák meg az Ab elnökét; a testület létszámát 11 főben, az alkotmánybírói életkort pedig 70 évben maximalizálnák - ismertette.
Kollaboránsok és ellenállók
A DK és az Együtt már korábban jelezte, hogy nem kívánnak részt venni az alkotmánybíró-jelölésben. Gyurcsány Ferenc egyenesen kollaboránsnak nevezte azon ellenzékieket, akik a Fidesszel tárgyalóasztalhoz ülnek, Szigetvári Viktor pedig nyílt levelet írt Schiffer Andrásnak, számonkérve, hogy az LMP jelezte, élnek az együttműködés lehetőségével.