A Szentszék 2015. november 15-én úgy döntött, hogy megszünteti a komáromi székhelyű bencés rendházat. A döntés végleges – írja a Bumm.sk, az Új Szó és más lapok is.
Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát januárban fordult Rómához, miután tudomására jutott Orosch János nagyszombati érsek 2014. december 15-i dekrétuma, melyben megszüntette a révkomáromi bencés rendház jogalanyiságát, és elrendelte annak átadását 2015. január 15-éig. Január 19-i döntésében a Megszentelt Élet Intézményeinek és az Apostoli Élet Társaságainak Kongregációja a nagyszombati érsek decemberi dekrétumát jogilag semmisnek nyilvánította.
Földvita?
A háttérben egy hosszú ideje tartó vita volt, amely a magyar–szlovák határhoz közeli révkomáromi bencés rendház és a nagyszombati érsekség között zajlott. A nagyszombati érsekség 2014 júliusában a telekkönyvi hivatalban a saját nevére íratott 660 hektárnyi, a Magyar Bencés Kongregáció tulajdonában levő szántóföldet, amely a szlovákiai Csallóközben található. Erről a döntésről sem a révkomáromi konventet, sem a rend székhelyét, Pannonhalmát nem tájékoztatták.
A 2014 novemberében hozott döntés ellen panaszt emeltek a szlovák államügyészségen, amely a panasznak helyt adott: a tulajdonjogi átírást törvényellenesnek nyilvánította, és elrendelte annak eltörlését. Az államügyészég döntésének alapja, hogy a nagyszombati érsekség semmilyen dokumentummal nem tudta bizonyítani tulajdonjogát. Korábban Notker Wolf, a bencés rend prímás apátja is kifejezte: Orosch érsek eljárásmódja helytelen, jogtalan és „fatális tévedés” - írta a Magyar Kurír még februárban. Most azonban fordult a kocka.
Nem szolgálták a magyarokat?
A Szentszék nevében a Megszentelt Élet Intézményei és Apostoli Élet Társaságai Kongregációja meghallgatta az államtitkárság véleményét és megvizsgálta a szlovákiai Nagyszombati egyházmegyében működő komáromi Bencés Közösség helyzetét.
A kongregáció szerint nem teljesültek Ján Sokol, akkori nagyszombati érsek 1990 szeptember 12-én hozott dekrétumában lefektetett feltételek az érintett közösség létéről, amely ahelyett, hogy megerősítette volna a bencés jelenlétet Szlovákiában és támogatta volna az itteni magyar hívők pasztorációs gondozását, a helyi egyházközösséggel szembeni meg nem értés forrásává vált.