A holokauszt tagadását és az antiszemita előadásokat nem védi az Emberi Jogok Európai Egyezménye – döntött kedden egy francia előadóművész, Dieudonné M'Bala M'Bala ügyében a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága.
Dieudonnét Franciaországban marasztalta el a bíróság etnikai, nemzeti, faji, vallási közösség ellen elkövetett becsületsértés miatt. Egy 2008-as előadása végén ugyanis egy ismert holokauszttagadót hívott fel a színpadra, akinek egy „a fény ruháját”, valójában a haláltáborokra jellemző, a zsidó feliratot tartalmazó, sárga csillaggal ellátott csíkos pizsamát viselő színész a „szalonképtelenség és pofátlanság díját” adta át. Az „elismerés” egy három ágú gyertyatartó volt, melynek mindegyik ágára egy-egy almát tűztek.
Dieudonné azért fordult a strasbourgi bírósághoz, mert úgy vélte, hogy a francia bíróság megsértette az önkifejezéshez fűződő jogát, amelyet az Emberi Jogok Európai Egyezménye garantál. A bírák szerint viszont a beadvány nem elfogadható, ezért elutasították, a döntés pedig végleges, fellebbezésnek helye nincs.