Orbán Balázs esete jól mutatja: az értelmiségi elit végül tudományos alapon tudott dönteni
Nézze meg az ELTE rektorát, a legnagyobb és a legrégebbi egyetemünk most bizonyította, képes igazságot szolgáltatni.
„Ma bejelentjük, hogy egy olyan exobolygót fedeztünk fel, amely jelenlegi ismereteink szerint a Föld egy igen közeli unokatestvére. Az eddigi legközelebbi. Egy Föld 2.0.” Ezt közölték a NASA munkatársai csütörtökön. a Kepler 452B elnevezésű bolygó másfélszer nagyobb a Földnél, így valószínű, hogy szilárd felszínű. Egyúttal olyan távolságra van a csillagától, hogy lakható lehet.
Az első exobolygót (más csillag körül keringő bolygót) 1995-ben fedezték fel. Mára több ezer exobolygót azonosítottak a világűrben, de 2015. július 23-ára nagy bejelentést ígért a NASA.
A bejelentés meg is történt: eszerint egy másik Földet találtak a Kepler űrteleszkóp segítségével. „Ma bejelentjük, hogy egy olyan exobolygót fedeztünk fel, amely jelenlegi ismereteink szerint a Föld egy igen közeli unokatestvére. Az eddigi legközelebbi. Egy Föld 2.0.” – fogalmazott John Grunsfeld. „Örömmel jelentjük be a Kepler 452B-t” – folytatta Jon Jenkins.
A NASA munkatársai beszámoltak arról: a Kepler 452B elnevezésű bolygó másfélszer nagyobb a Földnél, így valószínű, hogy szilárd felszínű. Egyúttal olyan távolságra van a csillagától, hogy lakható lehet. A csillag és bolygóinak rendszere egyébként nagyon hasonlít a Naprendszerhez, és a bolygó is a Földéhez mérhető ívű pályát jár be, 385 nap alatt kerüli meg a csillagot. A Föld-szerű bolygó hatmilliárd éves és 10 százalékkal több energia éri a csillagából, mint minket a Napból.
Az exobolygó 1400 fényévnyire van a Földtől, a Hattyú csillagképben található.
A 2009-ben pályára állított Kepler űrteleszkóp az első NASA-küldetés, amelyben más csillagok körül keringő, Föld-szerű bolygók után kutattak. Azokra a zónákra koncentráltak, amelyekben az adott csillag és a bolygó között akkora távolság van, hogy a bolygón folyékony víz megléte feltételezhető. Az űrteleszkóp a csillagok fényét vizsgálta, s a csillagok előtt elhaladó bolygók okozta fényváltozások segítségével tudott új planétákat beazonosítani.
A Kepler eddig több mint 1000 bolygót és több mint 3000 „bolygójelöltet” fedezett fel, amelyek méretükben és elhelyezkedésükben eltértek egymástól.