Itt az új OECD-jelentés, a románok megint utcahosszal vernek minket – már ami az ottani balos sajtó jóindulatát illeti
Ne csodálkozzunk, hogy nem megy orvoshoz, akit azzal stresszelnek, hogy összeomlik az egész kóceráj. Francesca Rivafinoli írása.
A legtöbb ember tudja, hogy a cukorbetegség sajnos jelenlegi ismereteink alapján nem gyógyítható, viszont állandó odafigyeléssel akár hosszú évtizedekig egyensúlyban tartható. Ez az odafigyelés azonban sok kényelmetlenséggel s gyakran kellemetlenséggel jár, s még így is akadhatnak krízisek. Ezeket könnyítheti és előzheti meg egy új, még kisérleti stádiumban lévő amerikai fejlesztés, amelről az MTI számolt be.
Az egyelőre csak egereken tesztelt okostapaszt fejlesztői szerint teljesen a cukorbeteg személyes igényeihez lehet alakítani. Az okostapasz figyelemmel kíséri a vércukorszintet és automatikusan inzulint juttat a szervezetbe több száz mikrotűjén keresztül. A vércukorszint legkisebb változását is képes érzékelni, ami azt jelenti, hogy szükség esetén kicsiny adag inzulint is képes a szervezetbe juttatni. Az okostapasz nem nagyobb, mint egy postai bélyeg, és több mint száz kicsiny – szempilla hosszúságú – tű van rajta.
Ezekben a mikrotűkben kicsiny glükózérzékelő enzim– és inzulinraktárak vannak, amelyek gyorsan kibocsátják az inzulint, ha a beteg vércukorszintje túl magasra emelkedne. „Gyorsan működő tapaszt fejlesztettünk ki cukorbetegek számára, amelyet könnyű használni, és amely nem mérgező, biokompatibilis anyagokból készült. Az egész rendszert személyre lehet szabni, figyelembe véve a cukorbeteg súlyát és inzulinérzékenységét, azaz az okostapaszt még okosabbá lehet tenni" – idézte Zhen Gút, az Észak-Karolinai Egyetem professzorát a The Daily Telegraph brit napilap.
Az 1-es típusú cukorbetegek és az előrehaladott állapotban lévő 2-es típusú cukorbetegek kénytelen naponta rendszeresen mérni vércukorszintjüket és szinten tartása érdekében inzulininjekciókat beadni maguknak, ez a módszer azonban fájdalmas és nem pontos. „A nem megfelelő mennyiségű inzulin jelentős komplikációkat okozhat, mint például vakság és végtagamputálás, és még borzalmasabb következményei lehetnek, mint a diabetikus kóma vagy halál" – mondta John Buse, az okostapaszról az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) közzétett tanulmány egyik szerzője, az Észak-Karolinai Egyetem Cukorbeteg Gondozóintézetének igazgatója. A kutatók célja, hogy olyan inzulintapaszt fejlesszenek ki, amelyet a betegnek csak néhány naponta kell majd cserélnie.
*Az anyag megjelentetését a Splendidea Communications Kft. támogatta