Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
Az Alkotmánybíróság határozata szerint nem sérti a tulajdonhjoz való jogot, hogy a trafikrendszer bevezetésével csak koncesszióval lehet dohánytermékeket árulni, mivel a szabályozás alapján a korábbi trafikosok nem a tulajdonukat veszítették el, hanem csak a dohányárusítás jogát.
Tizenhat korábbi trafikos azért fordult az Alkotmánybírósághoz, mert koncesszió híján a Nemzeti Dohányboltok bevezetése óta nem tudták a tevékenységüket folytatni. Szerintük a trafikrendszer kialakítása a tulajdonhoz való jogot és a vállalkozás szabadságát is sérti, az Alkotmánybíróság azonban elutasította a panaszukat.
Az Alkotmánybíróság viszont megállapította, hogy az árusok nem a boltjaikat veszítették el, hanem csak a dohányárusítás jogát, ezért a trafikrendszer nem sérti a tulajdonhoz való jogot. A határozatban hangsúlyozzák: senkinek nincs alanyi joga ahhoz, hogy valamilyen vállalkozást, tevékenységet folytasson, és a jövőbeli várt haszon sem alapjog. A korábbi hatósági engedélyek, amelyek alapján addig árusították a dohányt az érintettek, szintén visszavonhatóak voltak, így a panaszosok álláspontjával ellentétben nem lehet kisajátításról beszélni – szögezi le a döntés.
A testület álláspontja szerint ugyan a vállalkozáshoz való jog valóban sérült, azonban ez a jog korlátozható, és dohánytermékek esetén a kiskorúak védelme és a dohányzás visszaszorítása indokolja az alapjogkorlátozást. Az Alkotmánybíróság rámutatott, hogy a régi trafikosok nem voltak kizárva a pályázásból a trafikkoncessziók elnyerésénél, így ebben a tekintetben biztosan nem sérült a vállalkozás szabadsága – foglalja össze a döntést a hvg.hu.