A cseh fővárosba Dominik Duka prágai bíboros, érsek és Daniel Fajfr lelkész, a cseh egyházak ökumenikus tanácsának elnöke hívta meg a „bizalom zarándokútját”.
Prága az ország történelmének kezdete óta spirituális és kulturális központ volt nemcsak nemzeti, de közép-európai szinten is – hangsúlyozta Duka bíboros. A zarándokokat a prágai várnegyed, a Szent Vitus-székesegyház és más keresztény templomok fogadják majd jövőre.
A 2013-as taizéi találkozó Strasbourgban a plébániákon tartott imavirrasztásokkal, a „népek ünnepével” zárult le. December 31-én este a szilveszteri közösségi ima során Alois testvér a keresztények kiengesztelődésére szólított fel, hogy az az emberek és a népek közötti közeledés kovászává válhasson: a szeretetközösség csak akkor lehetséges, ha a középpontba helyezzük a megbocsátást, amely a béke megteremtésére is vonatkozik az emberi családban.
A mostani, strasbourgi találkozón Robert Zollitsch érsek, a német püspöki konferencia elnöke arra szólította fel a fiatalokat: küzdjenek a békés, szolidáris Európa megvalósításáért. „Strasbourg, mint a francia-német kiengesztelődés szimbóluma, lehet példakép és adhat lendületet ebben a folyamatban” – mondta az érsek. A főpásztor hangsúlyozta: Európának szüksége van lelki-szellemi alapra, melynek megteremtéséhez az évről évre visszatérő taizéi találkozó is meghatározó módon hozzájárul.
Ulrich Fischer badeni püspök arról beszélt: fontos, hogy a fiatalok számára Európa ne csak gazdasági vagy politikai közösséget jelentsen, hanem lelki-szellemi szövetség is legyen. Szerinte a taizéi találkozó olyan nemzetközi közösséget teremt, melyben érezhető a keresztény hit határokat feloldó ereje. „Bizonyos vagyok abban, hogy ennek az élményét a résztvevő fiatalok saját környezetük mindennapjaiban is sugározni tudják” – mondta a püspök.
A franciaországi Taizé falujában 1940-ben alapította meg szerzetesi közösségét a protestáns Roger testvér, akit 2005-ben késelt meg egy őrült. A mindennapi élet középpontjában Taizében a napi háromszori közös imádság áll. A testvérek maguk részére semmilyen adományt nem fogadnak el, saját munkájukból tartják fenn magukat. Saját örökségükről is lemondanak, azt a Közösség a szegényeknek adja. Az ötvenes évek óta nyaranta rengeteg fiatal keresi fel a közösséget, hogy lelkileg töltődjön. A taizéi szerzetesi közösségnek jelenleg egy magyar tagja van, András testvér.
A taizéi testvérek gyakran látogatnak és vezetnek találkozókat Afrikában, Észak- és Dél-Amerikában, Ázsiában és Európában. Mindez része annak a folyamatnak, amit ők úgy hívnak: a „bizalom zarándokútja a Földön”. Európában minden év végén rendeznek ötnapos találkozót a harminc év alatti korosztálynak, amelyre több tízezren szoktak elmenni. Budapest eddig kétszer, 1991-ben és 2001-ben adott otthont ilyen találkozónak, de regionális találkozót tartottak például 2009-ben Pécsen is.