Új mutatót villantott Áder János: kútba dobhatjuk a GDP-t?
„Mert a GDP ugyan fontos dolgokat mér, de azt, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns, azt nem” – mondta.
A köztársasági elnök az ENSZ-főtitkár víz- és szanitációs testülete ülésének megnyitóján úgy fogalmazott: az elmúlt évek árvizei, és az, hogy Magyarország felszíni vizeinek 95 százaléka külföldről érkezik, elegendő ok arra, hogy hazán elkötelezett legyen a víz ügye mellett.
Magyarország kiemelten elkötelezett a vízgazdálkodás ügye iránt – jelentette ki Áder János köztársasági elnök hétfőn Budapesten. Az elmúlt 11 év rekordárvizei és az a tény, hogy Magyarország felszíni vizeinek 95 százaléka külföldről érkezik, bőségesen elegendő ok arra, hogy Magyarország elkötelezett legyen a víz ügye mellett - jelentette ki az államfő a Magyar Tudományos Akadémia épületében, ahol megnyitotta az ENSZ-főtitkár víz- és szanitációs testületének (UNSGAB) ülését.
Áder János kijelentette, a vízhelyzet – a vízellátás biztosítása, a vízszennyezés megelőzése, az előrelátó vízgazdálkodás – a 21. század legsúlyosabb kérdése. A köztársasági elnök felidézte az idei, valamint a 2002-es és a 2006-os súlyos magyarországi árvizeket, és azt mondta, „a magyarok a saját bőrükön tapasztalták meg az éghajlatváltozás káros következményeit”. Hozzátette, ezt a kérdést csak nemzetközi összefogással lehet megoldani.
Elmondta, miután Magyarország felszíni vizeinek 95 százaléka külföldről érkezik, ezért „részben a szomszédainktól függ, mennyi és milyen minőségű vizet kapunk". Áder János elmondta: a szakértői testület ülése és a kedden kezdődő Budapesti Víz Világtalálkozó jó alkalom arra, hogy „arról beszéljünk, felelősséget viselünk a jövő nemzedékekért, és szót tudunk váltani a nemzeti és a nemzetközi szervezetek felelősségéről is”.