A sajtó arról is írt, hogy Ferenc pápa állva és nem a trónuson ülve fogadta a bíborosok üdvözletét. A csütörtökön a Sixtus-kápolnában bemutatott szentmisén pedig arrébb helyeztette az oltárt, hogy a hívőkkel szemben állhasson, miközben XVI. Benedek háttal állt nekik. A lapok kiemelték első szentbeszédének azt a mondatát, amely szerint „az Evangélium nélkül az egyház non profit szervezetté alakul át”. Az Il Fatto Quotidiano szerint a Santa Maria Maggiore bazilikában Ferenc pápa felismerte a pedofil vádak elől ide visszavonult Bernard Francis Law nyugalmazott bostoni érseket, és azonnali „eltávolítását” sürgette. Ezt a hírt Federico Lombardi szentszéki szóvivő pénteken nem kívánta kommentálni.
A napilapnak nyilatkozó Horacio Verbitsky argentin újságíró „csapásnak” nevezte Bergoglio megválasztását. A Bergogliót korábban is rendszeresen bíráló újságíró most azt nyilatkozta, hogy a pápa „úgy viszonyul saját kontinenséhez, ahogyan Wojtyła szegült szembe a Szovjetunióval. Bergoglióban II. János Pál populizmusa Ratzinger intellektualizmusával ötvöződik, és mindkettőnél politikusabb”. Verbitsky a most megválasztott pápa legfőbb argentin bírálója, könyvet írt a katolikus egyház szerepéről az argeintín katonai junta idején, s ebben azt állítja, hogy Bergoglio megvonta a jezsuiták által adott védelmet a két paptól, s ezzel gyakorlatilag zöld jelzést adott a katonáknak az elrablásukhoz.
Ennek ellentmondott a Corriere della Serában Adolfo Pérez Esquivel Nobel-békedíjas argentin emberjogi aktivista. Mint kifejtette, „voltak a diktatúrával összejátszó püspökök, de Bergoglio nem volt közöttük”. A Corriere megjegyezte, hogy Christina Fernández de Kirchner argentin elnök olyan arccal fogadhatta Bergoglio megválasztását, ahogyan 1978-ban Edward Gierek, a kommunista Lengyel Egyesült Munkáspárt vezetője vehette tudomásul Wojtyłának, a „számára lehető legrosszabb pápának a megválasztását”. A napilap Bergoglio bíboros és a Kirchner elnöki család közötti feszült viszonyra emlékeztetett. A Corriere és az Il Messaggero értesülései szerint Bergogliót a konklávé ötödik szavazásán több mint 90 szavazattal választották meg pápává.