Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Az Átlátszó.hu riportja szerint Magyarországon stabil piaca van az egyetemi beadandókat, szakdolgozatokat pénzért elkészítő illegális vállalkozóknak. Az ügyfelek legtöbbször az interneten, vagy személyes ajánlás útján jutnak el az írókhoz.
Magyarországon is virágzik az egyetemi beadandók, diplomamunkák, illetve különféle egyéb írásművek feketepiaca - állítja az Átlátszó.hu. A portál cikke szerint számos író hirdeti interneten és személyes ajánlások útján szolgáltatásait - 150 ezer forintért már szakdolgozatot, 300 ezerét pedig akár doktori disszertációt is lehet vásárolni.
Az újságírók névtelenül több írót is megszólaltattak - egy fővárosi férfi például 100-150 ezer forintért a történelem, a pszichológia, a média és a gazdasági témakörök bármelyikében hajlandó mások szakdolgozatának elkészítésére. A középkorú férfi ezenfelül 50-100 ezer forintért „bedolgozást” is elvállal, tehát elvégzi a dolgozathoz szükséges kutatómunka egy részét.
Az Átlátszó.hu másik forrása arról számol be, hogy egyetemista korában barátjával közösen készítetek bachelor szakdolgozatokat mások számára.Az 1-2 hét alatt elkészülő diploma megírását ők is bármilyen témában elvállalták. „Nem használtunk egyértelműen bukta dolgokat, például nem volt copy-paste sehonnan, hanem keményen átírtuk, ha átvettünk bármit, és lehivatkoztuk, maximum nem teljesen pontosan. Senki nem ellenőrzi az oldalszámot, csak hogy van-e hivatkozás. Plusz azonos témában elolvastunk a neten egy csomó esszét, és onnan is vettünk hivatkozásokat” - meséli a lány.
Az egyik budapesti egyetem oktatója a portálnak beszámolt arról is, hogy a diploma megvásárlásának jelensége széleskörűen elterjedt jelenség. „Nagyon sokan próbálnak egyetemi vagy tudományos címekhez jutni úgy, hogy nem a saját tollukkal ékeskednek. A bér-szakdolgozatírás külön üzletág az egyetemeken”- magyarázza. Az oktató egyébként ehhez hasonló problémának tekinti azt is, hogy egyes protekciós diákokat mindenképp néha felső nyomásra kell átengedni vizsgáikon.