A Vatikánban bölcsőde várja a kisgyerekeket
A pápai állam dolgozói sokáig kiváltságos helyzetben voltak, de ott is megszorításokat vezettek be.
Egy nyilvánosságra került levél szerint attól tartottak a britek, hogy XII. Piusz a deportálásokkal együtt az orosz hadsereg által elkövetett rémtetteket is elítéli. A Vatikán ennek ellenére semleges államként levélben tiltakozott a magyar kormánynál.
Amerikai és brit diplomaták arra kérték XII. Piuszt, hogy ne tiltakozzon nyilvánosan a magyar zsidók elhurcolása ellen. A britek attól tartottak, hogy a pápa rádiónyilatkozatban ítéli el a magyar zsidók elhurcolását, és ekkor, semleges hatalom lévén, a kiegyensúlyozottság jegyében, kritizálni fogja az orosz hadsereg által elkövetett szörnyűségeket is - adta hírül a Magyar Kurír a Catholic Herald nyomán.
A brit vatikáni nagykövet ezért azt mondta az Egyesült Államok különleges vatikáni küldötte munkatársának, hogy meg kellene akadályozni, hogy XII. Piusz nyilvánosan megtegye mindezt. Az erről szóló levél 1944. november 7-i keltezésű, amikor már épp szervezték a budapesti zsidók deportálását. November 19-én viszont a Vatikán csatlakozott azon semleges államokhoz amelyek levélben tiltakoztak a magyar kormánynál a deportálások ellen.
A levelet közlő New York-i Pave the Way Foundation elnöke, Gary Krupp szerint a levél megmutatja, hogy milyen nyomás alatt volt XII. Piusz pápa, akit mindig hallgatással vádolnak. Szerinte az egyszerű igazság az, hogy a Vatikán olyan semleges állam volt, amely semlegességét ezrek megmentésére használta.