„- A Lendület program az első ciklusának egyik nagy sikere, melyre összességében immár 1,1 milliárd forint jutott. Elég ez az agyelszívás megállítására?
- Nem elég. Téved, aki azt gondolja, hogy Magyarország minden tekintetben felveheti a versenyt a nagy amerikai egyetemekkel, ahol nincs közalkalmazotti bértábla, és bármilyen műszert meg lehet venni közbeszerzés nélkül. A cél az, hogy megakadályozzuk, hogy egy tehetséges kutató minden esetben távozásra kényszerüljön, mert nem tudja biztosítani a családja megélhetését. A Lendület az egyetlen program, ahol egy 35 éves kutató akár 850 ezer forintot is kereshet, és úgy haladhat előre a pályáján, mint Berlinben. Mindig lesznek, akik külföldre mennek, de fontos, hogy itthon is legyen jövőképük, ha később tapasztalatokkal gazdagodva visszatérnek.
- Lesz-e néhány tucat kiemelkedő kutató a jövőben, ha az iskolákban nem marad fizika- és kémiatanár?
- A természettudományos tanárok hiánya nem azért baj, mert kevés fizikust fognak képezni. Annyi tehetséges tanuló mindig lesz, hogy a fizikus-utánpótlás biztosított legyen. Természettudományos ismeretek nélkül azonban elképzelhetetlen, hogy egy fiatalból jó mérnök vagy orvos legyen. Javasoltam, hogy emeljék fel a természettudományos tárgyat oktató tanárok fizetését. Régi szabály egy piacgazdaságban, hogy amiből hiány van, azért többet kell fizetni. Négy éve hangsúlyozom, hogy legyen kötelező az érettségi egy természettudományos tárgyból. Sajnálatos, hogy ez a javaslat most is elveszni látszik az oktatási koncepciók vitájában. Ez lenne az egyik módja annak, hogy a gyerekek már a tanulmányaik kezdetétől komolyan vegyék ezeket a tárgyakat. Ha egy középiskolás vegyészmérnök akar lenni, azt az érettségi előtt egy évvel késő eldönteni.”