Ádám Rebeka Nóra interjúja a Mandiner hetilapban
Beárnyékolja a nemzeti összetartozás napját a tény, hogy a szomszédos országokban tartott népszámlálásokon kirajzolódott: drasztikusan fogy a magyarság.
Igen, a Kárpát-medence több országában megtartott népszámlálások eredménye alapján valóban azt látjuk, hogy a magyar népesség minden területen fogyott. Tudom, hogy ez bennünket nem vigasztal, de minden közép-európai nemzetiség a magyarokhoz hasonló arányú lélekszámvesztést mutat. Mindenképpen elemeznünk kell a számokat: meg kell vizsgálnunk, milyen tendenciák jellemzik a szórványt, a tömbmagyarságot, a városi lakosságot, a kistelepülésen élőket. A magyar nemzetpolitikának a jövőben
mindent meg kell tennie azért, hogy e kedvezőtlen folyamat ütemét csökkentse, majd megállítsa,
végül pedig pozitív irányba mozdítsa.
A legnagyobb megrázkódtatások a kárpátaljai magyarságot érték az utóbbi időben. Mi lesz Kárpátaljával?
Bár a hadi cselekmények közvetlenül nem érintik Ukrajna legnyugatibb megyéjét, minden olyan dolog, ami egy háborús országban jellemző – gazdasági válság, hadkötelezettség, elvándorlás –, kihatással van rá. Ráadásul azok az etnikai támadások, amelyek 2014–15-ben jellemzők voltak, nemhogy megszűntek volna, hanem fokozódtak a magyar közösség ellen. Számomra érthetetlen az ukrán politika kisebbségekhez való hozzáállása. A helyükben egy ilyen nehéz helyzetben mindenképpen átgondoltam volna az előző hét-nyolc évet, bocsánatot kértem volna a nemzetiségektől, és minden jogot, amely őket illeti, visszaadtam volna. Annál inkább is, mert nem lehet elvárni egy nemzeti közösségtől, hogy vérét ontsa a fronton, miközben folyamatosan ütik.
Azt látjuk, hogy a háború miatt 20-25 ezer ember hagyta el Kárpátalját,
elsősorban hadköteles férfiak. Döntő részük úgy nyilatkozik, hogy szeretne visszatérni a szülőföldjére, ha lezárul a konfliktus.
Szlovákiának magyar miniszterelnöke van Ódor Lajos személyében. Ez egyfelől példa nélküli, másfelől viszont egy háborús, gazdasági és belpolitikai válságidőszak kellős közepén ül a kormányfői székben. Mit remél ettől a fordulattól?
Nem nevezném fordulatnak, hiszen Ódor Lajos csupán két-három hónapra kapta a megbízatást Zuzana Čaputová államfőtől. Szlovákia utóbbi másfél évét kormányválságok jellemzik, most egy szakértői kabinetet próbálnak felállítani, és nemsokára előre hozott választást tartanak. Nyilván csodát várni nem lehet, ennek ellenére mindenképp büszkék lehetünk arra, hogy Szlovákiában magyar miniszterelnök van.