A Mandiner-elődlap Utolsó Figyelmeztetés (UFi) szerzőinek rovata
Kétszáz éve született Petőfi Sándor. Jó néhány nemzedék felnőtt már azóta, de kultusza töretlen a magyar emberek körében, két évszázad elteltével is. Ki volt ő? Költő, forradalmár, vátesz, hős? És mit jelent a ma emberének az ő személyisége? Mi az a tett, ami őt az egyik legnépszerűbb magyar történelmi személyiséggé emelte?
Néhány évvel ezelőtt egy cseh nyelvész készített egy összeurópai felmérést, hogy a kontinens országaiban melyek a leggyakoribb utcanevek. Huszonegy országot vizsgált meg a tudós az Egyesült Királyságtól Oroszországig. És bár vannak helyi sajátosságok, alapvetően elmondható, hogy az európai utcaelnevezési gyakorlat a legfontosabb közösségi intézményekhez igazodik. A lista alapján a legnépszerűbb elnevezés Európában az Iskola és a Templom utca/tér. (Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy a történelem nem hazudik. Tudás és hit, e két fogalom a legfontosabb az európai keresztény kultúrkörben még akkor is, ha a hitet Európa mai vezetői száműzni akarják.)
Ez a két intézmény nyilvánvalóan a magyarok életében is fontos szerepet játszott és játszik, gondoljunk csak Reményik Sándor Templom és iskola című versére. Mindazonáltal a cseh nyelvész által készített összegzésben a magyarországi eredmények teljesen eltérnek az európaiaktól.
A mi köztereink, utcáink leggyakoribb elnevezése nem a területen található intézményt jelzi, hanem egy személyről van elnevezve.
Ez a személy pedig nem más, mint Petőfi Sándor. Majdnem 2800 Petőfiről elnevezett közterület van Magyarországon. Azaz szinte minden településen van Petőfi utca vagy tér. (Érdekes jelenség, hogy a vizsgált országokban rajtunk kívül csak Olaszországban tudott személynév bekerülni a három leggyakoribb utcanévbe.)
De mégis mi lehet az, amiért a magyarok ennyire lelkükből valónak érzik Petőfit? Hiszen ő sem volt tökéletes. Az élete jókora vargabetűket írt le. Volt vándorszínész és katona. Kirobbantott egy forradalmat, de ’48 nyarán elbukott a követválasztáson. Támadta a Batthyány-kormány intézkedéseit, de fegyvert fogott a haza védelmében. Összeveszett katonai parancsnokaival, de rajongásig tisztelte Bem tábornokot.
Szülei szlovák származásúak voltak, de Petőfi a legmagyarabb költő lett.