Őry Krisztina interjúja a Mandiner hetilapban.
Ön elkapta a koronavírust?
Nem, szerencsére egyikünk sem. Sikerült megúsznunk.
Volt a családban vagy a közvetlen környezetükben személyes veszteség a vírus következtében?
Hála Isten nem, az első hullámban az egyik gyermekünk elkapta, de csak viszonylag enyhe tünetekkel betegedett meg. Édesanyámat már az elején magunkhoz vettük, óvtuk és ő is vigyázott magára, aztán amint lehetett, beoltatta magát. Ma már három oltása van, és mi is, amikor sorra kerültünk, mindannyian felvettük az oltást. Mindenki mást kapott a családban. Távoli ismerősök között volt, akit elvesztettünk, de szerencsére senki közelit.
Az első hullámban tavaly maszkot varrt jótékony céllal, az idén pedig a covidárvák megsegítésére férjével, Áder János köztársasági elnökkel alapítványt hozott létre. Hogyan jött az ötlet?
Áprilisban nap mint nap szembesültünk olyan hírekkel, hogy fiatal, harmincas-negyvenes áldozatai vannak a vírusnak, és kisgyermekek maradtak árván. Minden este erről beszélgettünk a férjemmel, és rémülten soroltuk egymásnak, hogy mit hallottunk. Az utolsó csepp talán az volt, amikor egy hatgyermekes édesanya híre jutott el hozzánk, aki lélegeztetőgépre került kiskorú gyermekei mellől, és kérdéses volt, hogy meg tudják-e menteni. Ezek olyan drámák voltak, amik mellett nem lehetett elmenni. Éreztük, hogy valamit tennünk kell. Ekkor jött az ötlet, hogy hozzunk létre egy alapítványt. Akkor körülbelül hatszáz félárváról-árváról lehetett tudni, most már ezerről beszélünk. Amint híre ment a kezdeményezésnek, támogatók özöne jelentkezett telefonon, ímélben, hogy segíteni szeretne. Sajnos ma már az akkori számhoz képest kétszer annyi esetről tudunk, tehát nagy fába vágtuk a fejszénket, nagyobb a munka, mint azt gondoltuk.
Egy hatgyermekes édesanya híre jutott el hozzánk, aki lélegeztetőgépre került kiskorú gyermekei mellől”
Regőczi István katolikus papról nevezték el az alapítványt. Miért rá esett a választás?
Mindenképp egy jól megkülönböztethető, szimbolikus nevet akartunk, hogy rögtön lehessen tudni, az alapítvány mivel foglalkozik. Regőczi atya élete jól szimbolizálja a 20. századi magyar történelmet: szegényházban nőtt föl, onnan egy belga pap közbenjárásával Belgiumba került, ott végezte iskoláit, aztán pappá szentelése után hazatért, és árvaházat nyitott a hadiárvák részére. Több templomot is épített, megjárta a börtönt. Regőczi atya egész életében megtalálta maga körül az árvákat, gyámolította őket, fedelet adott a fejük fölé. Volt, hogy több mint háromszáz gyermekről gondoskodott. Mindvégig megőrizte töretlen hitét, segítőkészségét és önzetlenségét. Sokan ismerték őt, ma is emlékeznek rá, az életútja példa előttünk. Amikor nemrégiben megrendeltem egy antikváriumban Az Isten vándora című önéletrajzi kötetét, meglepetésemre egy dedikált példányt kaptam kézhez. Azóta is úgy érzem, Regőczi atya jóváhagyta a névválasztást, és áldását adta a munkánkra.