„Ma Budapesten az autós az isten”

2020. január 14. 23:11

Klímavészhelyzet mint politikai termék? Az új budapesti városvezetés azt mondta magáról, hogy zöld, de hogy ez miben valósul meg, azt a hatvanezer Facebook-követővel bíró sztárkertész, Megyeri Szabolcs szerint senki sem tudja.

2020. január 14. 23:11
null
Oláh Dániel
Oláh Dániel

Megyeri Szabolcs édesapjától csak gereblyézni tanult, de az óvodából, majd az iskolából hazatérve szeretett elkülönülni az emberektől, és kicsit elbújni a zuglói kertjükben – szerinte minden kertész kicsit introvertált típus. Óriási élmény volt számára, amikor hatévesen kövirózsát szaporított, pedig az magától is sokasodott volna – ezt az érzést kívánja továbbadni másoknak is. Már ekkor eldöntötte, mi lesz, ha nagy lesz, de amikor az 1990-es évek elején elkezdett a kertészettel foglalkozni, „még nagyon ciki volt. Sokat csúfoltak az osztálytársaim, hogy koszos lesz a kezem, túrom a földet. Nem az ő hibájuk, ez akkor általános dolog volt” – meséli. E hozzáállás tükrözi a hatvanas, hetvenes évek hazai telekkultúrájának kilencvenes évekbeli teljes leépülését. Úgy látja viszont, azzal, hogy mára túljutottunk a vadkapitalizmuson, kezd visszatérni a kertkultúra is Magyarországra. Csakhogy kimaradt egy nemzedék, amely még tudta, hogyan kell földet művelni.

FŐISKOLÁT VÉGZETT, A SZAKKÉPZÉSRE BÜSZKE

Magára nem diplomás kertészmérnökként, hanem szakközépiskolát végzett kertészként hivatkozik, mert utóbbi egyesíti az elméletet és a gyakorlatot is. Egy évet Németországban is dolgozott, és megdöbbentette az ottani munkamorál. Azt hitte, kandi kamerás műsorban van, mert a lengyel segédmunkások a muskátligyárban szabályosan futottak a tálcákkal – ott ez az átlagos munkatempó. Többször előfordult, hogy a kimerültségtől a kollégiumba hazaérve egyből elaludt a padlószőnyegen.

Az elmúlt pár évtizedben lúzer dolog volt, ha kantáros szakember vagy

A szakképzést ma is fontosnak tartja, ezt látja a jövő legnagyobb kihívásának a szakmában. Ebben közrejátszott a média is, „mert sokáig azt kommunikálta, hogy csak az lehet sikeres, aki diplomás vagy valóságshow-szereplő. Az elmúlt pár évtizedben lúzer dolog volt, ha kantáros szakember vagy” – fogalmaz. Az elmúlt években épp a szakemberhiány miatt ugrottak hihetetlen nagyot az árak, és még egy esetleges stagnálás esetén is aranyat fog érni egy jól képzett szakmunkás. „Egy olyan ember, aki hajlandó elvinni a vödröt A-ból B-be, már húszezer forintért sem megy el dolgozni, ezért azokat, akik kettessel-hármassal fejezik be a gimnáziumot, és egyébként szívesen végeznek fizikai munkát, támogatni kell.” A szakképzésnek a kertész szerint a duális képzés lehet a megmentője, „de sajnos még nincs annyira elterjedve, ezért egyelőre nem sikertörténet”. A gazdáknak addig is muszáj elfogadniuk az emelkedő órabéreket, ha szeretnék, hogy valaki leszedje a termést, miközben a német kertészek arra panaszkodnak, hogy kevés bevándorlót tudnak beilleszteni a mezőgazdaság világába.

Ezzel együtt úgy látja, hogy 2018–2019 lett a kertépítői piac olyan aranykora, amilyen még 2008 előtt se volt, hiszen már „tényleg csak a szakemberhiány a probléma, és a magyar középréteg is sokkal jobban él, mint korábban. Emlékszem arra, hogy 2009-ben és 2010-ben is dolgozni akart mindenki, csak akkor nem volt mit. Ez az igazán szörnyű érzés” – tekint vissza. Elismeri, hogy a kertészkedés luxusszolgáltatásnak számít, „amelyre csak akkor költenek az emberek, amikor az albérlet ki van fizetve”. Hihetetlennek tartja, de a megrendelések száma még mindig folyamatosan nő. Hozzáteszi, hogy Budapesttől távol eső településekre is jár, ahol sokszor hatalmas a nélkülözés, és „rengetegen élnek ma úgy Magyarországon, hogy semmit sem tapasztalnak a nagy gazdasági fellendülésből”

KÉNYSZERBŐL NYITOTT NETÁRUHÁZAT

„Ahhoz, hogy egy Budapestre bevezető gyorsforgalmi útnál kertészeti árudát nyisson az ember, ma fél- vagy akár egymilliárd forintra is szükség lenne” – jegyzi meg annak kapcsán, hogy a világhálón nyitott áruházat. Neki ennyi forrása nem volt, és kora miatt a privatizációs hullámból is kimaradt, de nem bánja, mert a hagyományos dísznövény-kereskedelemnek számos hátulütője is van: a cserepes tartás a növényre nézve életveszélyes, mert feldőlhet vagy kiszáradhat, emellett pedig nagy odafigyelést igényelnek, tárolásuk nehéz feladat.

 

Fotó: Földházi Árpád
Fotó: Földházi Árpád

 

Megyeri netes áruházának előnye, hogy országos lefedettsége van, és nagy méretű növényeket tudnak saját teherautókkal szállítani, amire sokan nem képesek. Egyetlen fuvarral húsz-harminc embert is kiszolgálnak, ami zöld megoldásnak számít. Egy hagyományos kertészetben kevés és nagy értékű árut tartanak, ő viszont nem harminc-, hanem háromszázféle rózsát tud leszállítani, mert nincs több tízmilliós értékű, folyamatosan romló állapotú készlete. Büszke szakmai ügyfélszolgálatukra is: „biztosan nincs máshol olyan az országban, hogy egy diplomás kertészt fel lehet hívni, ez hatalmas segítség lehet az idősebb korosztály számára”.

Az áruház az 1300. leglátogatottabb oldal Magyarországon. Megyeri Szabolcsnak a Facebookon hatvanezer követője van, lassan kertészcelebbé válik. Szakcikkeket és videókat is készít az internetre. Vannak nála nézettebb kertészek, akik a személyes, magánéleti szálakat is beleviszik a tartalomba, ő viszont inkább érthető és szakmai tartalmakat gyárt, például megmutatja, hogyan kell elültetni egyes növényeket. „Mindig is sajnáltam azokat az embereket, akik úgy kerülnek bele a bulvárba, hogy semmilyen mondanivalójuk nincs.”

MAGYARORSZÁG EGY NAGY KERT

A kertész örül annak, hogy sok megrendelés érkezik különféle gyümölcsfákra és haszonnövényekre, mert ilyenkor közösen a magyar kertkultúrát építjük fel. Ha a számos elhanyagolt magyar kert helyét gyümölcsös veszi át, akkor a fogyasztó „nem megy be a boltba, és nem veszi meg az adott esetben külföldről behozott terméket. Ez nagyon jó egyéni válasz lehet a klímaváltozásra is, mivel Magyarország tulajdonképpen egy nagy kert” – fogalmaz.

Tudomása szerint a magyarországi piacon nincs még egy olyan kertészet, amely kizárólag a világhálón működik, csak hibridek. Ilyenből három meghatározó van, és néhány kicsi, de nem tartja őket konkurenciának. „Ott vélhetően fix készletből árulnak növényeket, mi viszont csak akkor termeljük ki a kért növényt, amikor a vevő megvásárolja” – mondja. A külföldi cégek vélekedése szerint másba fektetnek be itthon, mert jelenleg nincs olyan technológia, amellyel megérné mondjuk Délkelet-Ázsiából Magyarországra hozni növényeket. Ez lokális szakma – fűzi hozzá.

„Az nem klímapolitika, hogy a karbonokról mesélünk a tévében”

A hivatás fő problémájának a piaci trendek mellett a társadalmi és szakmai elismertség hiányát említi. A rendszerváltoztatáskor kialakult rend szerint az önkormányzatoknál kell lennie egy főmérnöknek vagy fejlesztési igazgatónak, illetve egy főépítésznek, „főkertészt a kilencvenes évektől nem neveztek ki az önkormányzatok, pedig ez lenne az ideális. Fontos lenne beemelni a zöldszempontokat a városvezetésbe, de nem csak marketingcélokra.”

FÁK VAGY PARKOLÓK

Nem véletlen, hogy introvertáltsága ellenére Megyeri most már tudatosan keresi a konfliktusos területeket – de nem a botrányt. Szerinte a kertészszakma hajlamos a meghunyászkodásra. Úgy látja, Budapest kizöldítése feltétlenül konfliktussal jár, mert „ha a parkolók helyére fákat ültetünk, akkor az autósok felháborodnak”.

A Városligettel kapcsolatban úgy véli, hogy az új főpolgármester miatt bizonytalan a helyzet. „Baán László miniszteri biztost zseniális embernek tartom, nagyon jó stratéga, de ezt a projektet egyszerűen benézte kertészeti szempontból. Én nem tudok hozzászólni, hogy hova kell csarnok, múzeum, de az borzasztóan rosszul vette ki magát, hogy a klímaváltozás hajnalán Európa első tervezett közparkjában akarunk építkezni. A közműépítési munkálatokkal rengeteg fa gyökerét tennék tönkre” – állítja.

Rámutat azonban arra is, hogy amikor a tüntetők a Ligetben betörtek az építkezési területre, akkor addig csak nyolc fát vágtak ki a projektért. „De hány fát vágnak ki magánemberek mindennap a kertjükben, hogy ne kelljen foglalkozni a növényekkel? Rengeteget.” Mint mondja, Pokorni Zoltán polgármester a Normafán a megoldhatatlant akarja megoldani, felszámolni az illegális parkolást, ezért is képtelenség, hogy baloldali politikusok tüntettek ellene. „Ezt nyilván csak úgy tudják megvalósítani, hogy kivágnak néhány fát, és parkolót építenek a helyükre.” Szerinte azon autósok ellen kellene tüntetni, akik „egyébként nem rossz emberek, csak az elmúlt harminc évben hozzászoktak ahhoz, hogy felmennek a Normafához autóval, sétálnak húsz percet, megebédelnek, visszaülnek a kocsiba és hazamennek”. Megyeri Szabolcs a legrosszabb megoldásnak azt a módszert tartaná, amelyet Zuglóban használnak, úgynevezett amőbaszerű parkolókkal kikerülve a fákat.

A probléma a kertész szerint az, hogy megpróbálták a lehetetlent: parkolót és fákat egyszerre. „A politikusok sajnos szeretnek lavírozni, ami abszolút nem előremutató. Ha Magyarországon kihirdetik a klímavészhelyzetet, és elvileg zöld polgármester van, akkor egy ilyen Normafán el se kellene gondolkodni, ez akár mintaprojekt is lehetne. A probléma, hogy akkor bátran bele kellene mondani a társadalom szemébe, hogy igen, kitiltjuk az autókat a Normafáról. Az a probléma, hogy ma Budapesten az autós az isten. Kertészként csak azt tudom mondani, hogy a fák helyén kocsik állnak. Miközben minél előbb fákat kellene ültetni, a fővárosban ugyanarra a helyre és térre pályázik az autós és a fa, de az elmúlt harminc évben mindig az autós nyert.”

MARKETINGZÖLD BUDAPEST

Ha mindig a fák a vesztesek Budapesten, és a Főkert szakmai vezetését is menesztették, akkor a klímavészhelyzet kihirdetése csak politikai termék – vetjük fel. Egyetértőleg teszi hozzá, hogy „az nem klímapolitika, hogy a karbonokról mesélünk a tévében”. Megyeri egyébként a Facebookon is hangot adott nemtetszésének, azt írva, hogy „Budapest kamuzöld vezetése lefejezte a Főkertet”. Meglátása szerint a társaság aljas politikai támadás nyomán meghatározhatatlan érdekkörök kezébe jut.

Klímaberendezés használata helyett vadszőlővel lehetne befuttatni a házakat

„A főváros akkor lesz zöldebb, ha a lakói lemondanak bizonyos dolgokról. Kérdés, hogy lesznek-e olyan politikusok, akikben elég bátorság van ahhoz, hogy megkérjék az embereket: ne kocsival menjenek a külső kerületekből a belvárosba. Az autót mint egyéni közlekedési eszközt Budapesten el kell kezdenünk radikálisan visszaszorítani, vagy nem tudjuk zöldebbé tenni a várost – mondja. – Át kell ülni biciklire, fel kell szállni a BKV-ra, amit divatos lett kritizálni, alaptalanul. Nem újdonság, amit javaslok, működik is Magyarországon, csak el kellene menni Mezőtúrra vagy Szolnokra, és látnánk, hogy a kétgyerekes anyuka télen-nyáron biciklivel viszi a gyerekeit óvodába. Hollandiában sem ül át mindenki az autóba, ha elkezd szemerkélni az eső, sőt télen is bicikliznek.”

A dugódíjat Megyeri „nevetséges, szánalmas, gyáva” ötletnek tartja, nem hiszi, hogy évi ötezer forint miatt valaki ne autózna be a belvárosba. „Ha a jelenlegi városvezetés továbbra is erőlteti a dugódíjat, akkor számomra bebizonyosodik, hogy a zöldvonalat csak politikai fegyverként használa, mert a legtöbb ember nem gondol bele, hogy mi az a dugódíj. A fővárosban most az emberek idegesen ülnek az autójukban. Szerintem ha biciklire ülnének, Budapest jóval vidámabb és egészségesebb város lehetne. Sokszor hallom, hogy mekkora káosz volna, ha lezárnánk a forgalmas utakat. Erre csak azt a kérdést tudom feltenni: most nincsen összeomolva a normális életünk? Nincsenek fák, szennyezett a levegő, csak azért nem foglalkozunk vele, mert már hozzászoktunk ehhez a borzalomhoz.”

Ha a tervezett dugódíjat nem is tartja jó ötletnek, a klímaberendezéseket súlyosan megadóztatná, mert hatásukra kint még melegebb lesz. Klímaberendezés használata helyett vadszőlővel lehetne befuttatni a házakat, fákat kellene ültetni, mivel azoknál jobb árnyékot és hőmérsékletet semmi sem ad – állítja Megyeri Szabolcs. „Az új városvezetés azt mondta magáról, hogy zöld, de hogy ez miben valósul meg, senki sem tudja. A politikusok általában azt mondják, hogy a társadalom lassan változik. Ezt értem is, csak épp a klímaváltozással is meg kellene beszélni” – fogalmaz.

Címlapkép: Földházi Árpád

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!