Döbbenetes helyzetbe került Európa: újra Magyarország adhat „reményt és erőt” a kontinensnek

Hazánkon kívül már csak egy ország maradt talpon a közgazdász szerint.

Biztos, hogy minden digitális interakció végén szükség van a szentimentális zárszóra?
A cikk szerzője az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője
Mondtál már „Köszönöm!”-öt egy mesterséges intelligenciának? Valószínűleg igen – és szinte biztosan nem gondoltál bele a következményeibe. Hiszen az udvariasság, úgy tanultuk, nem kerül semmibe. Csakhogy a digitális világban ez már nem feltétlenül van így.
Egyetlen kedves szó, amelyet egy chatbotnak küldesz, valójában meglepően sok energiát emészt fel. Egyes számítások szerint még egy rövid AI-lekérdezés is több áramot használ, mint egy bögre tea felforralása. És ha ezt nyolcmilliárd ember napi mikrointerakcióira vetítjük, az összenergia-felhasználás máris mérhető hatással jár az éghajlatra.
Amikor egy chatbotnak írsz, egy látszólag egyszerű technológiai folyamat indul el – de valójában egy globális, energiazabáló gépezet kezd működni. A beírt szavad több ezer kilométert utazik: átsuhan fényként üvegszálas kábeleken, útválasztókon, szervereken és kapcsolókon, gyakran kontinenseken át, míg eljut az adatközpontba.
Ott aztán nagy teljesítményű GPU-k (grafikus feldolgozó egységek) fogadják. Ezek az eszközök elképesztő számítási teljesítményt kínálnak – és ugyanezt az energiaszámlában is tükrözik. Az adatközpontokat pedig folyamatosan hűteni kell, mert a gépek szinte izzanak a munkától.
Becslések szerint egy rövid AI-lekérdezés 2,9 wattóra energiát fogyaszt – ez elég egy Wi-Fi router egy órás működtetéséhez.
Most képzeld el, mi történik, ha a világ összes lakója ma udvariasan elköszön egy AI-asszisztenstől. Ez 23,2 gigawattóra – annyi, amivel 750 000 amerikai otthon egész napi áramellátását fedezhetnénk. Vagy 17 millió kilométert autózhatnánk el vele – mintha 22-szer oda-vissza megjárnánk a Holdat.
A legtöbb adatközpont ráadásul ma még végső soron fosszilis energiát használ – szenet, gázt vagy olajat. Így minden egyes barátságos „Viszlát!” is hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátáshoz. Világszinten akár napi több ezer tonnával is növelhetjük az emissziót, csupán a digitális udvariassággal.
Akkor most legyünk udvariatlanok?
Nem, nem erről van szó. Nem kell „ghostingolni” a mesterséges intelligenciát. De érdemes elgondolkodni: biztos, hogy minden digitális interakció végén szükség van a szentimentális zárszóra?
Mert ha nem figyelünk, egy napon valóban búcsút kell mondanunk – nem a chatbotnak, hanem a Föld éghajlatának.
Ezt is ajánljuk a témában
Hazánkon kívül már csak egy ország maradt talpon a közgazdász szerint.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy segítség a mindennapokban az AI, de nem orvos és nem jogász.
Nyitókép: VICTOR de SCHWANBERG / SCIENCE PHO / VSC / Science Photo Library / AFP