Egy nyugdíjasra számolva tehát évente körülbelül 2,9 millió forintot szán az állam.
Ez jelentős kiadás, de a jelenlegi feltételek mellett képes az idősek ellátását biztosítani a kormány. Egy kis változással azonban minden borulna.
Az ukrajnai háború elől ugyanis több millió állampolgár menekült el, sokuk Nyugat-Európába, ám egy részük Magyarországon telepedett le. Nagyjából 60 ezer ukrán állampolgár élhet jelenleg Magyarországon. Igaz, nekik jelentős részük kárpátaljai magyar, illetve kettős állampolgársággal rendelkezik. Ukrajnai állampolgár a KSH adatai szerint valamivel több mint húszezer él nálunk. Két éve a számuk még 36 ezer volt.
Ukrajna uniós csatlakozásával ugyanakkor ez a szám jelentősen megemelkedhet ismét. Olyan szintű különbség van ugyanis a két ország fizetései között, amelynek köszönhetően már a magyarországi lét is csábító lehet az ukránoknak, nem is kell feltétlenül nyugatabbra költözniük. A 450 ezer forint feletti magyar nettó átlagkeresethez képest Ukrajnában az átlagbér 150 ezer forint körül mozog.
Csábító magyar ellátás
Nyugdíjaknál pedig még látványosabb a különbség, hiszen a már említett 242 ezer forintos átlagnyugdíj ötszöröse az ukránnak, ahol 55 ezer forint alatt mozog, sőt, csaknem négymillió ukrán kap 35 ezer forintnál is kevesebb havi juttatást.
Sajnálatos módon a kárpátaljai nyugdíjasok sem állnak jobban, ott 5174 hrivnya az átlagos nyugdíj, azaz 45 ezer forint
– írta meg a Kárpát Info.
Szóval az ukrajnai nyugdíjasoknak mindenképp csábító lehet a magyar juttatás, amelyre – visszatérve a korábban ismertetett régi egyezményhez – teljes mértékig jogot is formálhatnak. Az 1962-ben aláírt, majd 1963-ban hatályba lépett (1963. évi 16. törvényerejű rendelet) úgynevezett szociálpolitikai egyezmény értelmében Ukrajna állampolgárai – amennyiben hazájukban lemondanak nyugdíjukról, és életvitelszerűen letelepednek Magyarországon – jogosultak lehetnek magyar nyugdíjra. Még akkor is, ha ott semmennyi időt nem dolgozott, akkor az adott szakma átlagkerestéhez igazítják az ellátást. A számunka immár tehát nem túl előnyös egyezményt eddig nem sikerült felmondani, igaz, 2020-ban például Oroszországgal sikerült módosítást elérni, de Ukrajna ettől elzárkózik.
Erre nemrég Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója is felhívta a figyelmet. Legutóbbi lakossági fórumán figyelmezetett,