Mennyit fogunk keresni? – komoly életszínvonal-emelkedés előtt áll Magyarország
Első hallásra politikai ígéretnek tűnhet az ezereurós minimálbér és az egymillió forintos átlagkereset. A kormány ígérete azonban nem csak álom.
Első hallásra politikai ígéretnek tűnhet az ezereurós minimálbér és az egymillió forintos átlagkereset. A kormány ígérete azonban nem csak álom.
Például: az alapbér sosem lesz annyi mint az átlagkereset. Szalai Piroska elemzése.
Jövőre már a pedagógusok átlagfizetése is átlépheti a félmillió forintot.
Habár lassult, de a gyors bérnövekedés júniusban is fennmaradt hazánkban. A bruttó átlagkereset 642 ezer forint volt, a bérdinamika pedig az év végéig kitarthat a Makronóm Intézet elemzője szerint. Kétség a jövő évi emelkedéssel kapcsolatban van, amelyet illetően még sok a bizonytalanság.
A friss KSH-adatok alapján úgy látszik, hogy az év egészében a bruttó átlagkereset 13,6 százalékkal növekedhet – véli a Makronóm Intézet elemzője. Ez, az éves átlagban is a 4 százalékhoz közel alakuló inflációval együtt jelentős, 8,9 százalékos reálbér-dinamikát eredményezhet. A két számjegyű bérdinamika ráadásul 2025-ben is fennmaradhat.
Januárban 77 ezer forinttal emelkedett a bruttó átlagkereset, ami így már 605,1 ezer forintra rúg. Ennek nettó értéke 400 ezer forint felett van, miközben a reálkereset értéke ismét 10,4 százalékkal nőtt, derült ki a KSH friss kereseti adataiból.
Mutatjuk, mennyi az annyi.
A friss KSH-adatokat elemezve látható, hogy tavaly novemberben a bruttó átlagkeresetek a megelőző hónapokkal azonos ütemben, 14,1 százalékkal emelkedtek. Az átlagot felfelé húzta az oktatási bérek növekedése.
A mérséklődő infláció kedvező hatást gyakorolt a reálbérekre: éves alapon a szeptemberi 1,4 százalék után újra növekedést mért a KSH, mégpedig 3,7 százalékosat.
A statisztikai hivatal július 25-én közzétett adatai szerint 2023 májusában a nettó átlagkereset 391,5 ezer forint volt.