Ukrajna lesz a brüsszeli pénzek legnagyobb nyertese még akkor is, ha ebbe belegebed az Európai Unió

Brüsszel óriási bajban van; egyelőre senki sem tudja, honnan lesz forrás az EU előtt álló kihívásokra.

Benyújtotta a 2026-os központi költségvetésről szóló törvényjavaslatot az Országgyűlésnek a kormány nevében Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter. A Kövér László házelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján a tárcavezető ismertette a büdzsé legfontosabb számait is.
„A 2026-os költségvetést a kormány elfogadta és a mai nappal benyújtja a parlamentnek” – így kezdte keddi sajtótájékoztatóját Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter, amikor ünnepélyesen átadta a törvénytervezetet Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének. Mint Nagy Márton fogalmazott: a jövő év legfontosabb kérdése, hogy Ukrajnába megy-e a magyarok pénze. Ismertette: az uniós vezetés ukrán fegyverkezésre akarja költeni a pénzt, de a magyar költségvetés egy háborúellenes költségvetés, ahol a családokat helyezik a fegyverkezés helyett a középpontba.
Ezt is ajánljuk a témában
Brüsszel óriási bajban van; egyelőre senki sem tudja, honnan lesz forrás az EU előtt álló kihívásokra.
A hiánycél a GDP 3,7 százaléka lesz, míg a GDP-növekedést 4,1 százalékra tervezi a kormány. Az államadósság 72,3 százalékra csökken, míg az infláció várhatóan 3,6 százalékra várható.
A tárcavezető a tájékoztatón a büdzsé sarokszámait is ismertette. Családpolitikai célokra 4800 milliárd forintot fordít az állam, a rezsicsökkentéssel együtt ez már 5600 milliárd forint. Európa legnagyobb adócsökkentését hajtják végre: az édesanyák szja-mentességére 330 milliárd forintot, a családi adókedvezmény duplázására 290 milliárd forintot különítettek el. Jövő februárban kapják készhez először a 40 év alatti kétgyermekes anyák és a 30 év alatti egy gyermekes édesanyák az szja mentes fizetésüket. De februárban éreznek az első, immár duplájára emelt családi adóvisszatérítések is.
Ezt is ajánljuk a témában
Kedden nyújtja be a 2026-os év költségvetését az Országgyűlésnek a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Nyugdíjra 7700 milliárd forintot fordítanak. Ebben már a jövő évi nyugdíjemelés, a 13. havi nyugdíj és a tervezett nyugdíjprémium is, hiszen 4,1 százalékos GDP-növekedéssel számolnak.
A nyugdíjemelés az előzetesen várt infláció mértéknek megfelelő, azaz körülbelül 3,6 százalékos lesz. Erre 261 milliárd forintot szán a kormány.
A béremelések is folytatódnak, a minimálbér 13 százalékkal nő, de az önkormányzati tisztviselők bérét is emelik 15 százalékkal. Folytatódik a tanárok bérrendezése 156 milliárd forintból és kifizet az állam hathavi fegyverpénzt is a rendvédelmi és honvédelmi dolgozók részére, ami 456 milliárd forintjába kerül az államnak.
800 milliárd forintot tesznek félre az állampapír-kamatok kifizetésére is. Jön a 150 új gyár program és több száz beruházást is terveznek: közlekedésben, egészségügyben és oktatásban is, több mint 1600 milliárd forint értékben. A költségvetés biztosítja a határvédelmet is, erre is különítettek el keretet, több mint kétezer milliárd forintot tesznek ki a védelmi kiadások összességében.
A rendvédelemre jövőre 28 százalékkal többet, 1700 milliárd forintot biztosítanak.
Oktatásra 4000 milliárd forint mehet a büdzsé szerint. Egészségügyre 3919 milliárd forint áll rendelkezésre, ez 2025-höz képest 280 milliárd forinttal több. Az orvosok és az ápolók bére is többszörösére nőtt az elmúlt években. Kultúrára is magasabb összeget költenek, ahogyan a hitéletre is. Szociális és jóléti szolgáltatásokra 1600 milliárd forint a keret.
Kövér László közölte: május 26-án kezdődik a költségvetés vitája a parlamentben, javaslatokat, módosítókat május 22-ig lehet benyújtani. Az egységes javaslatot majd június 9-én nyújtják be, ezután következik a részletes vita és aznap döntenek is a módosító javaslatokat. Június 16-án hétfőn lesz a végleges szavazás a költségvetésről.
Gazdaságösztönzésre jövőre is 5050 milliárd forintot fordít az állam, ebből 2200 uniós forrás, 2850 milliárd forint pedig hazai. Nagy Márton a Mandiner kérdésére az uniós források lehívásának dinamikájával kapcsolatban elmondta: európai szinten a magyar arány elől van, tehát az intézményrendszer jó. Folyamatosak a vállalkozásoknak a pályázati programok, most zárul egy 50 milliárdos vissza nem térítendő pályázati kör, indul egy visszacsorgó, 100 milliárdos program is.
Ezt is ajánljuk a témában
A program az Új gazdaságpolitikai akcióterv egyik alappillérét képező Demján Sándor Program részeként valósul meg.
A forrás, a hitel, a tőke rendelkezésre áll a kkv-knak, nincs pénzszűke
– szögezte le lapunknak a miniszter.
Nyitókép: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)