Ukrajna lesz a brüsszeli pénzek legnagyobb nyertese még akkor is, ha ebbe belegebed az Európai Unió

Brüsszel óriási bajban van; egyelőre senki sem tudja, honnan lesz forrás az EU előtt álló kihívásokra.

A fél évszázada bizonyítottan sikeres uniós agrártámogatási rendszert szüntetnék meg Ursula von der Leyenék.
Az Európai Unió több országának termelői tüntettek kedden Brüsszelben a Közös Agrárpolitika reformja és az uniós támogatások elvétele ellen. A legnagyobb európai érdekképviseleti szövetség, a Copa-Cogeca mellett a tagállami agrárképviseletek – köztük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – is tiltakozásra szólította fel a gazdákat.
Ahogy arról a Mandiner korábban többször is beszámolt, Brüsszel jelentősen át akarja alakítani az Európai Unió költségvetését. A fél évszázada elkülönítve kezelt agrártámogatási rendszert, valamint a kohéziós és más alapokat az Európai Bizottság egy nagy pénzügyi alapba vonná össze, a pénzek, támogatások elosztásáról pedig központilag döntenének az uniós intézmények.
Ezt is ajánljuk a témában
Brüsszel óriási bajban van; egyelőre senki sem tudja, honnan lesz forrás az EU előtt álló kihívásokra.
Az agrártámogatási rendszer átalakításához kapcsolódóan a termelők tiltakoztak Ukrajna uniós csatlakozása, valamint az Ukrajnából érkező, silány minőségű és nagy mennyiségű élelmiszerek és alapanyagok behozatala ellen is demonstráltak. Szintén tiltakoztak a gazdák az EU-Mercosur megállapodás ellen, amelynek következtében Dél-Amerikából nagy mennyiségű, silány minőségű élelmiszer érkezhetne nagy mennyiségben Európába, beleértve a marha- és csirkehúst.
Meg kell védeni a hazai és uniós agrártámogatási rendszert Ukrajna csatlakozásának következményeitől, mert olyan támogatásokat veszítenénk el, amelyek a gazdák számára jogosan járnak, szigorú szabályok mentén betartva. Ezek a támogatások garantálják az élelmiszer-biztonságot és biztosítják a felelős fogyasztókkal való együttgondolkodást
– mutatott rá a brüsszeli demonstráción az MTI-nek Papp Zsolt György. A NAK elnöke arra is emlékeztetett,
400 milliárd euró a tét, 27 tagállam agráriumáról van szó és arról, hogyan lehet megőrizni a KAP területalapú és beruházási támogatásait, amelyek biztosítják a gazdák, a vállalkozások a feldolgozóipar fejlődését, az agrártechnológiák beszerzését és folyamatos fenntarthatóságát.
Hozzátette: az Európai Unióban működő összes gazdaszervezet jelezte, hogy kiáll a közös ügy mellett, jelenleg mintegy 70 ilyen szervezet működik az unió területén, mindannyian elkötelezettek az európai gazdák érdekeinek védelme mellett.
Ezt is ajánljuk a témában
Hajthatatlanok az uniós vezetők, újabb gazdasági válság és mélyülő szegénység felé száguld Európa.
Nyitókép: Ata Ufuk Seker / ANADOLU / AFP