Ukrajna EU-tagsága: ennyibe kerülne fejenként minden magyarnak

2025. április 04. 15:45

Az ukrajnai háború már eddig is elképesztő összegeket emésztett fel és még többet akar rászánni. Sőt, minél hamarabb bevennék a romokban lévő országot az unióba is. A Mandiner új sorozatában az ukrán EU-tagság hatásait járjuk körbe. Az első részben a pénzügyi hátteret vizsgáljuk meg.

2025. április 04. 15:45
null
Ferentzi András

Ukraine2EU. Ezzel a kifejezéssel valószínűleg még sokat találkozunk majd a következő hónapokban, hiszen így nevezik azt a kezdeményezést, amellyel néhány uniós tagállam extrém gyors sebességgel szeretné elérni, hogy Ukrajna minél hamarabb csatlakozhasson az európai közösséghez. A programban – természetesen Ukrajna mellett – az Európai Unió (vezetése), Dánia és Litvánia áll, nemrég pedig Svédország is csatlakozott a kezdeményezéshez, amelynek célja, hogy 2025 és 2027 között olyan reformokat hajtsanak végre, amelyek elősegítenék Ukrajna Európai Unióhoz történő csatlakozását.

A program központja Litvánia, amelynek vezetése már számos alkalommal deklarálta szándékát, hogy a háborúban álló országot minél előbb az unióban tudhassák. Sőt. Litvánia elnöke, Gitanas Nauseda februárban már konkrét időponttal is előállt: Ukrajna 2030 január elsejével léphetne be a közösségbe. Ez elképesztő sebesség lenne, hiszen kevesebb, mint öt év lenne arra, hogy minden szükséges feltételt teljesítsen Kijev a csatlakozáshoz, úgy, hogy közben megjósolhatatlan, mikor lehet vége az országban tomboló háborúnak. Az igazi helyreállítás és felzárkóztatás pedig csak akkor kezdődhetne el.

Van az a pénz?

Csak összehasonlításképp: Magyarország 2004-ben lépett be az Unióba, de az első kezdeményezések már a rendszerváltás idején elkezdődtek. A tényleges csatlakozási kérelmet 1994-ben nyújtotta be az ország vezetése, majd 1998-ban kezdődhettek meg a tárgyalások. Tehát mindennel együtt, egy folyamatosan fejlődő, békében élő országnak is több mint hat évébe került, mire teljes jogú taggá válhatott. De például már most is több olyan balkáni ország van, amely igencsak régóta vár a belépésre, jóval régebb óta, mint a 2022 nyarán hivatalos tagjelöltté váló Ukrajna. Elég, ha csak a 2005-ben tagjelölti státuszt kapó Észak-Macedóniára gondolunk, amelynek gazdasága jóval előrébb tart az ukránnál. De ott van az 1999 óta várakozó Törökország is.  

Ezt is ajánljuk a témában

Természetesen mindent meg lehet oldani egy különleges varázsszóval, ez pedig nem más, mint a pénz. Úgy tűnik, Brüsszelben, ha Ukrajna neve felmerül, akkor rögtön kinyílnak a feneketlen tárcák. Más kérdés, hogy ezt valakinek állnia is kell, akik a végén mi, uniós állampolgárok leszünk. De pontosan mekkora összegről is van szó? Nos, ezt egyelőre nehéz megbecsülni, de már léteznek bizonyos számítások, ezeket mutatjuk be.

Az egyik legelső ilyen számítás még 2023-ból származik, amikor a Politico beleshetett az EU Tanácsának számításaiba. Ott egészen optimista számokkal dobálóztak, amely szerint hét év alatt 186 milliárd euróba, azaz 74,5 ezer milliárd forintba kerülne az Uniónak Ukrajna csatlakozása. 

Évente tehát 26 milliárd eurót (10,4 ezer milliárd forintot) kellene erre fordítani a jelenlegi tagállamoknak, amelyek többsége egyébként később jelentősen kevesebb, az országok fejlesztését szolgáló kohéziós forrást kapna. 

Sőt, néhány ország, mint Csehország, vagy Szlovénia, teljesen elesnének ezektől, hiszen a belépő több millió, elmaradottabb térségben élő ukrán annyival húzná lefelé az egy főre eső mutatókat, hogy ők már túlzottan fejlettnek, azaz jómódúaknak minősülnének.

A Politico után a Bruegel Intézet is készített egy részletes számítást tavaly tavasszal, amelyben már azt is kimutatták, mekkora pénzügyi teher nehezedne az EU 27 tagállamára, ha Ukrajna is csatlakozna a közösséghez. Ezt a Mandineren is részleteztük nemrég. A felzárkózási és fejlesztési források ezek szerinte szinte teljes egészében a háború sújtotta ország újjáépítésére és újjászervezésére mennének, míg az agrártámogatások mintegy ötöde a jelenleg is tőkeerős, óriási profitot realizáló ukrán óriásbirtokokhoz kerülne.

Ezt is ajánljuk a témában

Szintén Ukrajnához kerülne az Európa védelmének megerősítésére szánt több száz milliárd euróra tervezett fejlesztési források jelentős része is, mivel Brüsszel egyre gyakrabban hangoztatott célja, hogy a kieső amerikai támogatások elvesztését valahogyan ellensúlyozza.

Mennyibe kerülne nekünk Ukrajna?

Eddig összesen 135 milliárd euró, azaz mintegy 54 ezer milliárd forint támogatást folyósított Ukrajnának az Európai Unió. Ebből a pénzből Kijev az oroszokkal szembeni védekezéshez szükséges felszerelések beszerzése mellett az ukrán állam működését is finanszírozza. Ezen felül még 150 milliárd eurós, 60,1 ezer milliárd forintos hitelt is felvett volna az Unió, ám Magyarország megvétózta a tervet. Ezen felül kapna még az uniós csatlakozással Ukrajna további 51,2 ezer milliárd forintnyi támogatást, illetve a nemzeti hozzájárulásból, amely minden ország GDP-jének 0,25 százaléka lenne még 16 ezer milliárd forintot. Ebből a magyar rész 200 milliárd forintot tenne ki.

Az Európai Unió összes állampolgárának fejenként tehát évi mintegy félmillió forintot jelentene Ukrajna támogatása, vagyis a magyarországi keresetekre vetítve egyhavi munkabérünket adná Ukrajnának Brüsszel. 

Halkan tennénk hozzá, hogy furcsamód egyik számítás sem foglalkozik azzal, hogy mennyi bevétele származna a csatlakozásból az Uniónak. Bizonyos rétegek biztosan tudnának hasznot húzni ebből, de a jelentős tömegek elsősorban csak a költségeket állnák.

Ezek ráadásul még az eddig ismert számok voltak, azzal pedig, hogy meddig tart a háború és mennyibe kerülne a gyorsított csatlakozás, egyik forrás sem számolt. A Magyar Külügyi Intézet nemrég viszont készített egy kutatást, éppen ezen kimaradó tényezők megvizsgálását tűzve ki célul. 

Ezt is ajánljuk a témában

Ezen kutatás szerint tehát minden költséget figyelembe véve – beleértve a hadsereg újbóli felépítését és megerősítését, az államgépezet fenntartását, valamint az ország teljes újjáépítésének a költségeit – öt év alatt az európai közösségnek mintegy 2,5 ezer milliárd euróba kerülne a teljes támogatás. Ez szinte felfoghatatlan összeg, több mint egybilliárd forint. Ennyi pénzt a teljes magyar gazdaság több mint 13 év alatt lenne csak képes kitermelni. Az intézet kiszámolta, hogy egyrészt Magyarországnak, illetve a magyar adófizetőknek mit jelentene pontosan, azaz milyen költséggel járna az ukrán csatlakozás.

A magyar államnak minden kiadással, kalkulált veszteséggel és hitelkamattal együtt 19,2 ezer milliárd forintjába fájna Ukrajna elsietett csatlakozása. Ez azt jelenti, hogy fejenként kétmillió forinttal állnák a cechet a magyarok, amibe minden állampolgárt bele kell érteni, tehát a csecsemőket és a nyugdíjasokat is. 

Forrás: Magyar Külügyi Intézet


Részletesebben nézve, foglalkoztatott, azaz adófizető magyar dolgozók fejenként 1,2 millió forintot „adnának” Ukrajna újjáépítésére, az ukrán hadseregre 350 ezer forintot, az ország biztonságára 158 ezer forintot, EU-átutalásként 71 ezer forintot, az uniós csatlakozásra 145 ezer forintot, a már említett GDP-allokációra 311 ezer forintot, az ásványianyag-megállapodás tőkekiadására 55 ezer forintot, míg a 10 éves hitelfelvétel utáni kamatra 1,7 millió forintot kellene fizetnie. Ez a kamatfizetésekkel együtt megközelíti a 4 millió forintot. Fejenként tehát ennyibe kerülne minden adófizető honfitársunknak Ukrajna EU-tagsága.

Forrás: Magyar Külügyi Intézet

Így már valamelyest érthető, hogy a magyar kormány miért is ellenzi ennyire hevesen Ukrajna uniós tagságát. Ez ráadásul csak a közvetlen pénzügyi veszteség, amivel szembe kellene néznünk. A sorozat következő részeiben beszámolunk majd arról, hogy milyen hatással járna ez a csatlakozás a magyar agráriumra, a gazdákra és az élelmiszeriparunkra, hogyan verné le az elmúlt években dinamikusan növekvő béreket a beáramló olcsó ukrán munkaerő. Aztán bemutatjuk, hogy hiába sürgeti leginkább például Lengyelország a csatlakozást, rájuk ugyanolyan negatív hatással járna ez a folyamat. Az utolsó részben pedig arról lesz szó, miért elképesztő és elhibázott ötlet Brüsszel azon terve, hogy Európa védelmét az ukrán hadsereggel lássa el.  

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 149 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. április 04. 23:48 Szerkesztve
Nem kevés kárpátaljai magyar kap magyar nyugdíjat úgy hogy egy árva petákot nem fizetett a "közösbe". Minden karpátaljai magát magyar nemzetiségűnek valló ukrán állampolgár gyerekeinek az iskolai, ovodai költségeit fedezi a magyar állam ha igényli. De ezek kis dolgok. Elég egy felmenő magyar keresztlevél igazolásként, hívhatják akár Янош Борівойич-nak is és megkapja az uniós magyar állampolgárságot, amivel vigyorogva továbbutazik a hanyatló nyugatra és szarik a nagymagyar fejetekre...☝️🤣 Na jó..a beregszászi cigánytelepről tényleg idejárnak segélyért, meg ruhaadományokért. Viszik eladni a beregszászi, badalói piacra ,Stb stb..Tehát eddig is a Ti pénzetekből tartották el őket. Nincs itt semmi látnivaló.
faszszopolefitymaltzsidobuzi
2025. április 04. 21:51
Leszarjuk Ukrajnát, ennyi pénzt egy átlagos magyar még saját magának se tud spórolni, nemhogy ezeknek a faszszopó büdös zsidóknak
Kovács Ubul
2025. április 04. 21:04
Egyre hülyébben és átlátszóbban hazudoztok.
csihi-puhi
2025. április 04. 20:55
Nekem semennyibe se kerül külhoni kitaszítottkénr. 2 àllampolgàri jogom van: szavazni, a schengenbe utazni, ameddig a Fidesz engedi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!