Ukrajnát az EU-ba? Sokkoló, hogy mit eredményezne Magyar Péterék leendő programpontja

A Tisza Párt szavazói és Manfred Weber egyértelművé tették, mit várnak Magyar Péteréktől, ám az Európai Unió és Magyarország óriási árat kellene fizessen ezért.

Beláthatatlan következményekkel járna, ha Brüsszel az érdemalapú bővítési folyamat kritériumrendszerét sutba dobva politikai megfontolásból döntene Ukrajna európai uniós felvétele mellett. Azonkívül, hogy súlyos pénzügyi terhet jelentene, kockáztatná az uniós agrárium jövőjét és a közösség szavahihetőségét a Nyugat-Balkánon.
Ukrajna EU-csatlakozása évtizedes távlatban sem reális, felesleges is beszélni róla – hallani manapság sokfelől, miután a magyar kormány az uniós államok közül elsőként véleménynyilvánító szavazást jelentett be a háborúban álló ország tagságáról. A témára való legyintés logikus reakció is lenne, ha állna még a bővítési folyamat Brüsszelben mantraszerűen hangsúlyozott érdemalapúsága. A gond az, hogy Horvátország 2013-as csatlakozása óta a bővítés egyre nyilvánvalóbban politikai eszköz az érdemalapúság álcája mögött, amelyet kevéssé a tagjelöltek érdemei, mint inkább a Jean-Claude Juncker és Ursula von der Leyen vezetése alatt „politikai”, illetve „geopolitikai” természetűvé váló Európai Bizottság preferenciái és a tagállamok belpolitikai megfontolásból született vétói mozgatnak.