Padlóra küldheti a vegán mozgalmakat a csirkemell-csipsz és a marhabelsőség-tabletta

„A steak már nem a súlyemelő alfahímek reggelije, hanem a hormonrendszerüket egyensúlyban tartó nőké.”

Az állattartók fegyelmezettségére és az összeesküvés-elméletek megfékezésére is szükség van ahhoz, hogy Magyarország legyőzze a ragadós száj- és körömfájás járványt. A vírus terjedése óriási gazdasági károkat okoz, ezeket a károkat pedig idővel mindenki megtapasztalja – figyelmeztetett Nagy István. A kormány mentőövet dob a gazdáknak.
Valódi, komoly gazdasági veszélyekkel és súlyos, tovagyűrűző következményekkel jár a ragadós száj- és körömfájás járvány, amelynek megállításához mindenkire szükség van – hangsúlyozta egy pénteki háttérbeszélgetésen Nagy István. Az agrárminiszter megdöbbentőnek nevezte, hogy egyre több az összeesküvés-elmélet.
Ezek közé tartozik az az abszurd kijelentés, amely szerint a járványhelyzet mesterségesen generált és azt a célt szolgálja, hogy az emberek a hagyományos állati termékek helyett az alternatív fehérjéket fogyasszák. A Mandiner korábban beszámolt róla, hogy ismét a hagyományos fehérjeforrások iránt nő a kereslet, míg az alternatív fehérjeforrások – laboratóriumi hús, vegán húspótlók – az óriási befektetett összeg ellenére továbbra is széles körben elutasítottak.
Ezt is ajánljuk a témában
„A steak már nem a súlyemelő alfahímek reggelije, hanem a hormonrendszerüket egyensúlyban tartó nőké.”
Nagy István és Nemes Imre, a Nébih elnöke a háttérbeszélgetésen ismertette a legújabb fejleményeket is. Jelenleg nincs olyan állattartó telep, ahol azonosították a vírust, de még nem tették meg a szükséges intézkedéseket a szakemberek. Korai ugyanakkor most még a járvány megfékezéséről beszélni, mivel a szarvasmarhákat, a sertéseket és más párosujjú patás állatokat megbetegítő vírus lappangási ideje 2-3 hét. Ez azt jelenti, hogy a következő hetek sorsdöntőnek bizonyulnak.
A ragadós száj- és körömfájás vírus az embert is megfertőzheti, a fertőzöttek pedig tovább tudják adni a kórokozót az állatoknak. Az emberre egyébként nem veszélyes a vírus, de a terjedés szempontjából rizikót jelent az emberi érintettség is.
A miniszter azt is világossá tette, valótlanok azok az állítások, hogy az egészséges állatokat is leölik. Attól, hogy a tünetek nem jelentkeznek a fertőzött állatokon, a vírus a szervezetükben van és veszélyt jelentenek és előbb utóbb a tünetek is megjelennek. A tünetmentes hordozók elpusztítása a vírus megfékezésében kulcsfontosságú. Nagy István azt is világossá tette, hogy sem a fertőzött állatok elkülönítése, sem a vakcinázás nem fékezi meg a járványt. Az oltás csak akkor lenne hatásos, ha az egész világon vakcináznák az állatokat.
A járvány óriási, több tízmilliárd forintos kárt okozott eddig, ha pedig nem sikerül megállítani a terjedést, annak beláthatatlan következményei lesznek, beleértve az élelmiszerek árának emelkedését és a nemzetközi kereskedelmi korlátozásokat. A vakcinázás például a nemzetközi kereskedelmet lehetetlenítené el, mivel vakcinázott állati termékek nem hozhatók forgalomba. A miniszter ugyanakkor kiemelte,
a Magyarországon előállított húsfélék fogyasztása biztonságos, a hazai termékek előnyben részesítése nagyban hozzájárul a károk mérsékléséhez.
A tárcavezető kitért arra is, hogy az állattartóknak fokozott szerepük van a vírus megfékezésében. Felidézte: Magyarországon ötven éve nem volt ennyire súlyos, haszonállatokra veszélyes járványhullám, ezért az gazdálkodók ébersége meggyengült. Nagy István azt is világossá tette,
elengedhetetlen a járvány megfékezéséhez, hogy a lakosság megértse, valódi veszélyhelyzet van Magyarországon. A vírus magyarországi megjelenésének pontos eredete még nem tisztázott, de felmerül, hogy a levéli állattartó telepen egy szlovák állatorvos illegális tevékenységet folytatott.
Az agrárminiszter emellett arra is kitért, hogy azokra a gazdálkodókra, akiknek az állatait meg kellett ölni, óriási lelki és gazdasági teher nehezedik, miközben a nemzetközi értékesítés szűkülése az összes szarvasmarha- és sertéstartónak komoly bevételkiesést jelent. Az Agrárminisztérium már májustól kiírja azokat a pályázatokat, amelyekből komoly járványvédelmi fejlesztéseket lehet végrehajtani, de a járványvédelmi technikusok képzését is újraindítják.
Nem csak a ragadós száj- és körömfájás járvány veszélyezteti a hazai állatállományt.
Újra terjed az afrikai sertéspestis, de a már embereket is megfertőző madárinfluenza vírus is óriási pusztítást okoz, jelenleg a tengerentúlon. Amerikában soha nem tapasztalt mértékben drágult a tojás, a világ több pontján súlyos hiánnyal kell szembenézniük a fogyasztóknak – tette hozzá Nagy István.
Ezt is ajánljuk a témában
Amerikában tojáshiány árnyékolja be a húsvéti ünnepet, ami azt jelzi, hogy a világ legjobb fehérjeforrásának tartott élelmiszer nem annyira alapvető, mint gondoljuk. Itthon szerencsére nem kell készlethiánytól tartani, de a tojástermelőkre nehezedő terhek miatt ez megváltozhat.
Ezt is ajánljuk a témában
Újabb járványveszéllyel nézett szembe az utóbbi hetekben Magyarország. Noha a kérődzőket támadó vírus nem veszélyes az emberre, a gazdasági károk kihatással vannak a mindennapi életünkre. Ráadásul egy állatok között terjedő másik kórokozó éppen most alakul át, növelve egy újabb pandémia kockázatát.
A magyar állattenyésztés a nemzetgazdaság szempontjából kiemelt fontosságú ágazat, amely több ezer vidéki család megélhetését biztosítja, és kulcsszerepet játszik a hazai élelmiszerellátásban. A kormány ezért az Agrárminisztérium irányításával határozott és átfogó lépéseket tesz a ragadós száj- és körömfájás hazai terjedésével szemben, védve ezzel a gazdákat, az állatállományt és a mezőgazdasági termelés biztonságát – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A járvány megfékezése és a megelőzés támogatása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az állategészségügyi és járványügyi infrastruktúra fejlesztésére, az ágazat védekezőképességének megerősítésére és a biológiai biztonság javítására. Az NGM első lépésként ötpontos intézkedési csomagot dolgozott ki az állattartók megsegítésére, amely célzott pénzügyi és gazdasági támogatást nyújt az érintetteknek.
1. Hitelezési moratórium
Azokon a telepeken, ahol a járvány következtében állatok leölésére került sor, automatikusan hitelezési moratórium lép életbe. Az érintett gazdák tőke-, kamat- és díjfizetési kötelezettségének elhalasztásával átmeneti pénzügyi tehermentesítést kaphatnak a működés fenntartásához, pénzügyi helyzetük stabilizálásához.
2. Bérgarancia támogatás
A Nemzetgazdasági Minisztérium a Bérgarancia Alapon keresztül támogatást nyújt annak érdekében, hogy a hatóságilag lezárt gazdaságokban továbbra is garantálható legyen a munkabérek kifizetése. A visszatérítendő állami támogatás összege munkavállalónként legfeljebb 2 945 570 forintig terjedhet.
3. Kártalanítási forrás
A védekezéshez kapcsolódóan a kormány költségvetési forrást különített el, az érintett gazdák kártalanításához szükséges összeg rendelkezésre áll.
4. Széchenyi Kártya Program – kamatmentes hitel
A járvány által közvetlenül érintett gazdák részére 0 százalékos kamatozású, díjmentes hitel lesz elérhető a Széchenyi Kártya Program keretében telephely újraindítási és likviditási célokra.
5. MFB-hitel minden állattartó részére
A Nemzetgazdasági Minisztérium felkérte a Magyar Fejlesztési Bankot, hogy biztosítson kedvező feltételű finanszírozást az állattartók számára. A konstrukciók nemcsak a szarvasmarha- és sertéstartók, hanem az állattartó ágazat minden szereplője, így a baromfitartók előtt is nyitva fognak állni, ezzel segítve az ágazat finanszírozási stabilitását, miután a piaci bankok gyakorlatilag kivonultak a szektorból.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek