Magyarországon drágul a leginkább minden? Havi alapon mást mutatnak az adatok

2025. április 01. 16:05

Éves összehasonlításban valóban a magyar infláció lett a legnagyobb, ám a tényleges, érzékelhető drágulást jobban mutatja a havi alapú adatsor. Ebben már nem mi vezetünk. A nagyobb magyar inflációnak egyébként is régiós okai vannak. 

2025. április 01. 16:05
null
Ferentzi András

Ahogyan arról a Mandiner is beszámolt márciusban: februárban még tovább gyorsult a fogyasztói áremelkedés Magyarországon, a januári adatokhoz képest is tovább nőtt az infláció februárban és éves összehasonlításban 5,6 százalékos volt a drágulás. A valóban rossz adatok mögött több tényező állt, az egyik legfőbb ok, ami miatt meglódult az infláció, az élelmiszerek drágulása volt. A kormány időben felismerve a problémát, hamar lépett, ám miután a kereskedelmi láncok nem hajtottak végre érdemben árcsökkentést, március közepén a kabinet kénytelen volt bevezetni az árrésstopot. 

Ezt is ajánljuk a témában

Ez elemzők szerint megfelelően fékezheti majd az inflációt, bár elsősorban majd a májusban megjelenő adatokban lesz leginkább tetten érhető, mivel a márciusi inflációs adatfelvétel a hónap 20. napján zárul, így a március 17-én életbe lépő árrésstop csak három napot korrigál az adatokban. 

Brüsszelben gyorsul az áremelkedés

Februárban tehát még rendkívül magas volt az infláció, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) uniós összehasonlítása alapján a legnagyobb mértékben nálunk drágultak a dolgok, legalábbis éves összehasonlításban. Ezt a tényt igen sok, főleg ellenzéki médium igyekezett minél alaposabban kidomborítani. Ugyanakkor a KSH az országokat összevető adatsorából beszédesebb a havi alapú összehasonlítás. 

Ugyanis a havi inflációt jóval inkább megérzik az emberek, például azt, ha egy termék januárban 100 forint volt, aztán jó néhány forinttal feljebb megy az ára. Különösen az élelmiszerek esetében. A harmonizált fogyasztóiár-index havi alapú összehasonlítása alapján hét uniós országban is jobban gyorsult a drágulás mértéke, mint Magyarországon. Idehaza 0,7 százalékos volt – ami szintén erős, hiszen az uniós átlag csak 0,4 százalék volt –, 

Ezt is ajánljuk a témában

ugyanannyi, mint Romániában és Lengyelországban is. Írországban 0,8, Dániában és Svédországban 1, Luxemburgban 1,1, Észtországban 1,3, Hollandiában 1,4, Belgiumban pedig 2,4 százalékos volt a havi alapú drágulás. 

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője már akkor is rámutatott, hogy „az elmúlt két hónapban látott élelmiszerár-emelkedés egyébként a megélhetési válság időszakát idéző átárazási ütem”.

Régiós okok a háttérben

Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai műhelyének vezetője azon a véleményen van, hogy nincs túl sok értelme a nyers inflációs mutatókat összevetni más uniós országok értékével, hiszen a magyar gazdaság  2010 óta egy dinamikusabb növekedési pályán halad, mint a legtöbb európai állam, így természetesen az inflációs mutatónk is jellemzően magasabb kell, hogy legyen. Hozzátette: nem véletlen, hogy a Magyar Nemzeti Bank inflációs célja is nagyobb, mint az Európai Központi Banké. 

„Másrészt bár a februári 5,6 százalékos infláció valóban egyértelműen magasabb, mint az MNB inflációs célja (3 százalék), ám fontos látni, hogy a magas értéknek elsődlegesen regionális és nem országspecifikus okai vannak. Az elmúlt 12 hónap áralakulását nézve azt látjuk, hogy a havi drágulás átlagos üteme 0,32 százalék volt az első 10 hónapban. Ez éves szinten 3,9 százalékos inflációnak felelne meg” – mutatott rá.

Mint elmondta: 2024 decemberig a hazai inflációs folyamatok megfeleltek az MNB célsávja (2-4 százalék) által elvártnak. 

A januári áremelkedés már kilépett ebből a mintából, de ez nem az itthoni gazdasági folyamatok, hanem a régiós áremelkedés következménye volt. 

„A mi 1,5 százalékos januári egy havi inflációs mutatónk még a top 3-ba sem fért bele (ezek a bolgár és szlovák 1,8 százalék, illetve a litván 1,6 százalék voltak). Ugyanígy a februári 0,7 százalékos havi inflációs értékünk sem tekinthető magasnak uniós szinten (holtversenyben a 8-10. helyen vagyunk, a mi értékünk szinte azonos az EU átlagos mutatójával). Mindezek alapján elmondható, hogy a magyar infláció megugrásának régiós okai vannak, ráadásul a februári havi inflációs értékünk inkább átlagos, mint magas” – emelte ki. 

Nyitókép: Kisbenedek Attila / AFP

 

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szerintem
2025. április 01. 20:22
A tiszafosprájd programja, a drágaság. Ahogy az a gyerekekre is genderbuzulást követelő aktivistájuk, Bódis Krisztina el is mondta, hogy sokkal jobb többet fizetni, mint kevesebbet. Szóval tiszások, csak semmi hőbörgés, mert csak nem akartok szembemenni azzal, amiért rajongtok.
nesztekjobbrol
2025. április 01. 20:21
"A nagyobb magyar inflációnak egyébként is régiós okai vannak" A regioban is a leggyengebb a magyar infla, szoval inkabb az elqro szarbanek huzzak le a regios atlagot szerintem
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. április 01. 18:59
"Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai műhelyének vezetője azon a véleményen van, hogy nincs túl sok értelme a nyers inflációs mutatókat összevetni más uniós országok értékével, hiszen a magyar gazdaság 2010 óta egy dinamikusabb növekedési pályán halad, mint a legtöbb európai állam, így természetesen az inflációs mutatónk is jellemzően magasabb kell, hogy legyen. " Elmész te a picsába Géza! Fideszesként kikérem magamnak, hogy vigyorogva nézel mindenkit hülyének a kimazsolázgatott statisztikai mutatóiddal. Hol ezt kell nézni, hol azt.. és úgy kommunikálsz 0.1%-os növekményeket/előnyöket, mintha a magyar gazdaság világviszonylatban bármiféle jelentőséggel rendelkezne. Értem, hogy igyekszel megszolgálni a zsíros fizetést, de amit mostanság műveltek az a medencébe hugyozás a trambulinról. Magyarország szarul áll és tetejébe ki van szolgáltatva az Unió kénye-kedvének.
madarzoltan
2025. április 01. 18:48
Azt tervezzük a párommal, hogy ha Ausztriából haza költözünk, akkor itthon talán az Osztrák nyugdíjunkkal és a félretett megtakarításunkkal gond nélkül élhetünk, és ki tudjuk majd fizetni ezeket a brutális árakat amik Magyarországon vannak. Hajra Magyarország! Hajrá Fidesz! 🇭🇺🇭🇺🇭🇺🌹🌹🌹🌹🙏❤️
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!