Trump vámháborúja még nem ütött meg minket, de Brüsszel lépése boríthatja az asztalt

2025. február 03. 13:58

Riadtan reagáltak világszerte a tőzsdék Donald Trump amerikai elnök hétvégi bejelentésére, mely szerint emelt vámot vet ki három ország termékeire. Magyarországot egyelőre elkerüli a vámháború hatása, de lehetnek olyan területek, ahol megérezzük, természetesen, ha Trumpnak sikerülne békét hoznia Ukrajnában, máris halványulnának ezek a hatások.

2025. február 03. 13:58
Trump Pledges To Impose 25% Tariffs On Canada
Ferentzi András

Kirobbant a vámháború: eséssel reagáltak a világ tőzsdéi Donald Trump amerikai elnök hétvégi bejelentésére, amely szerint a Kanadából és Mexikóból származó termékekre 25 százalékos, a Kínából érkezőkre pedig az eddigi vámokon felül egységesen 10 százalékos vámot szab ki. Kicsit enyhít a helyzeten, hogy a kanadai olajtermékekre, földgázra és villamos energiára 10 százalékos lesz a kulcs.

Trumpnak megvolt a jó oka arra, hogy ezt meghozza, ahogy Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior makrogazdasági elemzője a Mandinernek rámutatott: a vámháború egyelőre az USA irányából Kanada és Mexikó, illetve Kína felé indult meg. Az indoklásban is elsősorban az szerepel, hogy Trump értékelése szerint ezen országok nem tettek eleget az illegális bevándorlás és a kábítószer-kereskedelem megállítása érdekében, amely jelzi azért, hogy a lehetőség nyitott egy megállapodásra.

Ezt is ajánljuk a témában

Mit lép majd Brüsszel?

„Jelen pillanatban ugyanakkor mindenképpen negatív hír a vámok bevezetése, a geopolitikai helyzet ettől függetlenül is instabil globálisan, ilyen környezetben pedig az újabb sokkok nem javítják a kilátásokat. Az EU egyelőre kimaradt a háborúból, azonban a Fehér Ház kommunikációja alapján ez csak idő kérdés” – tette hozzá az elemző. 

A döntést a három érintett ország nem hagyja annyiban. Kanada és Mexikó viszontvámokat jelentett be, Kína pedig a Világkereskedelmi Szervezethez (WTO) fordul jogorvoslatért. De az Európai Bizottság részéről is elhangzott, hogy amennyiben meghozza Washington ezt a lépést, akkor lesz válasz rá.

Molnár Dániel szerint, ha az Európai Bizottság opcióit nézzük, akkor azok nagyon hasonlóak, mint a most vámmal büntetett 3 ország esetében. Viszonossági alapon szintén ki lehetne vetni vámot az amerikai termékekre, mint azt Kanada vagy Mexikó már bejelentette, vagy szintén meg lehet támadni a döntést a WTO-nál. Ez ugyanakkor az alapvető helyzetet nem módosítaná, a vámok megdrágítanák az importot, így inflációt gerjesztenének, miközben az exportlehetőségek is beszűkülnének.

A megoldás kulcsa leginkább az, hogy mit vár az USA az EU részéről, miben akar változást elérni a Trump-kormányzat, amelynek eszközéül a vámokat választották, milyen megállapodást tartana elfogadhatónak, mert a cél valójában ez, kedvezőbb tárgyalási pozíciót kiharcolni.

A bizonytalanságnak máris megvan a hatása. az európai tőzsdék mínuszban nyitottak hétfőn, mind a német, mind a brit, mind a francia tőzsde eséssel kezdett, de a Budapesti Értéktőzsde is pirosban volt délelőtt. A Mol csaknem fél, az OTP részvényei pedig közel másfél százaléknyit estek hétfőn.  

Az ütés elkerül minket, de a szelét megérezzük

Felmerül a kérdés, hogy ezen felül hogyan érint majd minket ez a vámháború, még ha egyelőre konkrétan ellenünk nincs is kivetve ilyesmi. A Makronóm Intézet szakértője szerint hosszabb távon – uniós vámok nélkül is – ugyanakkor várható, hogy a világkereskedelem is alkalmazkodik, Kanadából, Mexikóból vagy Kínából több termék áramolhat például az EU-ba, akár azzal a céllal is, hogy megkerüljék az USA vámjait.

Ami azonnali hatásként jelentkezik, az egyrészt a kőolaj világpiaci árának megugrása, köszönhetően a kanadai olajra vonatkozó vámnak, amely beépül a hazai üzemanyagárakba is, másrészt pedig az árfolyamon keresztül.

A hétvégi döntésre válaszul a dollár ismét erősödésbe kezdett az euróval szemben az 1,02-es szint közelébe, amely kedvezőtlenül érinti a feltörekvő piaci devizákat, így a forintot is, amely a dollárral szemben a 400-as, míg az euróval szemben a 410-es szintig gyengült hétfőre. 

„A vámok az import drágulásán keresztül növelik az inflációt az USA-ban is, amely miatt a piacok tartósan szigorú Fed kamatpályát várnak, ez pedig felértékeli a dollárt” – foglalta össze Molnár Dániel.

Trump döntése tehát, bármennyire is fájhat másoknak, érthetőek, a Magyarországra vonatkozó esetleges negatívumokat pedig bőven kompenzálhatja az, ha sikerül az amerikai elnök másik nagy terve: békét kötni Ukrajnában. Ez esetben bármilyen, hazánkra nézve átmenetileg negatív gazdasági hatás elhalványulna.  

Nyitókép: AFP/Artur Widak

 

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zabszem
2025. február 03. 15:48
Mankel: "A trumpi szankiciók jók, mert békét okoznak. Az ugyan olyan eu-s szankciók rosszak, mert háborút okoznak. Mit nem lehet ezen érteni?!" He? A korábbi és mostani USA szankciók nekik eddig, meg ezután is jók lesznek. Mert az USA eddig sem volt olyan hülye, hogy a neki káros termékekre szankciókat vezessen be (lásd urán). Miközben a mi sz@ros ballibsiink nekünk európai embereknek ártó szankciók tömkelegét vezették be, kezdve a vezetékes gáz és olajon át, úgy hogy Európának minimális a kitermelése és az irdatlan energiaáremelkedéssel konkrétan kinyiffantották az európai energiaigényes ágazatokat.... Igen, ezek b@szott rossz szankciók, nekünk európaiaknak... Talán a politikusokat kellene felelősségre vonni érte...
zabszem
2025. február 03. 15:40
moralisfoleny: "Be fog zuhanni az autópiac, ami látszódni fog a magyar GDP-n és tovább növekszik az infláció." He? Nem tudom te hol élsz? Az autópiac már rég bezuhant... Ami sajna nem a Trump, hanem az EU-s és német ballibsi politika következménye. Talán eddig kellett volna emiatt aggódni. Az, hogy pl az EU generált ellenséges orosz és kínai viszony mellett egy erős USA gazdasági politika következik, csak hab a tortán... Teccetek volna eddig az európai érdekekkel foglalkozni és nem ellenük...
Illieral
2025. február 03. 15:36
Viktor féle béke szanjció és hború práti szankció, így ebben a formában nem igaz, de Annyi klülönbség biztosan van, hogy az EU nem is akart tárgyalni az oroszokkal. Trump meg azt mondja, ha nincs tárgyalás van szankció. Tehát igenis van különbésg a két szankció típus között, maga a béke és háború práti szankció ellnevezés, ilyen propaganda fogás féle, talán nem is kellene erőltetni.
Mankel
2025. február 03. 15:34
A trumpi szankiciók jók, mert békét okoznak. Az ugyan olyan eu-s szankciók rosszak, mert háborút okoznak. Mit nem lehet ezen érteni?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!