A kínai szerkezet 18 ezer méter magasságban Alaszka, majd Kanada fölött haladt el, és az amerikai Montana állam fölött észlelték először, már szabad szemmel – a kémléggömb napokig kerenghetett
a montanai légibázis fölött, ahol az amerikai interkontinentális ballisztikus rakéták jelentős részét itt tárolják.
Ha a szolgálati magasságában maradt volna, nem vették volna észre lentről. Éppen amiatt Somkuti úgy vélte, „ez egy üzenet volt a kínaiak részéről, hogy „Hello, képesek vagyunk itt tartózkodni””. Egyelőre nem teljesen bizonyított, hogy valóban katonai célú kínai léggömb volt, az adott állam felségjelzése és az azonosító szám ismeretében lehetne erre egyértelmű igennel válaszolni, de a jelekből ítélve vélhetően az volt.
Amerika és Kína is kémkedik a légtérben
Az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója elmondta, egy Popular Mechanics nevű, technikai újításokkal foglalkozó szaklapban 2021-ben megjelent egy cikk, amelyben az olvasható, hogy
két amerikai cég is foglalkozik azzal, hogy lopakodó hőlégballonokat fejlesszen
– ezen szerkezet ballon részét a felhajtóerőt termelő, légzsákszerű textilanyagból készítik, amely áttetsző, nem veri vissza fényt, a gondolában függesztett felszereléseket pedig lopakodó technológiával, radarsugár-elnyelő képességgel látják el.
A kínai külügyi szóvivő állításai, miszerint az elmúlt egy évben tíz amerikai kémhőlégballon hatolt be a kínai légtérbe, Somkuti szerint vélhetően igaz állítás, mert a hitelességüket komolyan aláásná, ha csak bemondtak egy számot, de nem tudják utólag igazolni – a szakértő szerint biztos, hogy az állítás mögött van bizonyítékuk.
A biztonságpolitikai kutató azt tartja problémásnak, hogy „az amerikai végül lelőtték a léggömböt, amely nem követett el semmit, és ezzel veszélyes precedenst teremtettek, mert innentől kezdve elindulhat a léggömbvadászat.
Olyan eszközök is áldozatául válhatnak a hisztériának, amelyek nem feltétlenül katonai célúak”.
.A négy lelőtt objektum közül az utóbbi kettő ilyen lehetett, akár elszabadult meteorológiai léggömbök is.