Súlyos gyászmunka elé néz Guy Verhofstadt: addig küldene pénzt Ukrajnába, amíg csak lehet
Egy világ omlott össze a belga politikusban.
A Politico szerint megkérdőjelezhető a német kancellár érvelésének alapjául szolgáló logika.
Nem hivatalos, sajtóban megjelent jelentések szerint Olaf Scholz kancellár azért nem hajlandó átadni a vadászgépeket Ukrajnának, mert attól tart, hogy a NATO nem fogja megvédeni Németországot Oroszországgal szemben.
A Politico szerint például „kiderült, hogy Scholz számára az eszkalációnál is nagyobb félelem, hogy
a NATO, és különösen az Egyesült Államok nem avatkozna be, ha Oroszország megtorló akciót indítana mondjuk Németország ellen.
Ez az aggodalom – a német kormány egyik tanácsadója szerint – az oka annak, hogy Scholz ragaszkodott ahhoz, hogy Washington beleegyezzen Ukrajna M1 Abrams harckocsik szállításába, mielőtt a kancellár feloldaná vétóját a német gyártmányú Leopard 2 harckocsik szállítása ellen”
Kifejtette a Politico, hogy „bár a NATO-szerződés 5. cikke felszólítja a szövetség tagjait, hogy támadás esetén támogassák egymást, nem követeli meg a szövetségesektől, hogy katonai erővel válaszoljanak. »Ha az Egyesült Államok közvetlenül érintett, nagyobb valószínűséggel alkalmaz katonai erőt európai szövetségesei védelmében« – mondta Carlo Masala, az ország politikai vezetéséhez szorosan kötődő német katonai szakértő a héten a német közszolgálati televízióban. »Ez egy nagyon erős érv Scholz számára, és ezért ragaszkodik ahhoz, hogy az USA részt vegyen«”.
Más szóval, Scholz nem bízik az USA-ban: „Tekintettel arra, hogy Washington mintegy 40 000 katonát állomásoztat Németországban, és már nagyjából 30 milliárd dollár katonai segélyt folyósított Ukrajnának (ez több mint tízszerese a németországi összegnek), ésszerűen megkérdőjelezhető a Scholz érvelésének alapjául szolgáló logika” – tette hozzá a lap.
Nyitókép: ANDRE PAIN / AFP