A nemzetközi szervezetek közül a Nemzetközi Migrációs Szervezetet (IOM) emelte ki, melyet így jellemzett: „Olyannyira elősegítik a migrációt, hogy vietnami nőket tanítanak meg mosógépet használni, aztán elküldik őket, hogy dél-koreai farmerek feleségei legyenek, mert a japán és dél-koreai nők nem szeretnek gazdákkal házasodni, így a migráció jó módszer a feleségszerzésre.”
A migráció európai politikában vetett hullámairól úgy fogalmazott, „Európa demográfiai folyamatait figyelembe véve a migrációt inkább érzik kulturális fenyegetésnek”, főleg annak tükrében, hogy a világ öt legtöbb menekültet ellátó országa közül csak egy európai (az 1,1 millió menekültet befogadó Németország),
a többiek maguk is főleg a szegény országok közül kerülnek ki.
Bogárdi professzor adatai szerint ide tartozik még Törökország (3,7 millió fő), Pakisztán (1,4 millió fő), Uganda (1,2 millió fő) és Szudán (1,1 millió fő).
Zárásul figyelmeztetett: az egyre gyorsabb városiasodás nagyobb migrációs kitettséget szül, Afrika urbánus népességének 60 százaléka például nyomornegyedekben él, és az afrikai „migrációs jéghegynek” csak a csúcsát látjuk, hiszen a vándorlás 90 százalékban a kontinensen belül zajlik le.
A klímaváltozás hosszútávú hatásairól azt a sommás megjegyzést tette, hogy „az ígéret földje, ha egyáltalán létezik, a távoli északon található”. Miközben hallgatóságát üdvözölte az Arktisz évszázadában, arra hívta fel a figyelmet, hogy „az orosz hadsereg nem feltétlenül lenne olyan befogadó, mint a tudósok, ha az emberek elkezdenének a messzi északra vándorolni”.
Az előadások után Augustin Nguh még egy kérdést kapott a közönség egyik tagjától: mi történne, ha a világ minden kontinensén eluralkodna a koronavírus, és az egyetlenként tisztán maradó Afrikába özönlenének az emberek? Nguh nem kertelt: „Afrika nem bízna Európában. Az afrikaiak nem felejtették el a rabszolgaságot, és a gyarmattartást sem. Szerintem az afrikaiak falat építenének” – summázott a konferencia zárásaként a kutató.