Igen: erre mondjuk, hogy Trianon Erdélyt egy fejletlenebb, kulturálatlanabb, civilizálatlanabb világhoz csatolta

2025. július 16. 05:30

Nem a technikás megoldások vagy a látványos gólok l’art pour l’art találkozója ez, hanem kőkemény politika; harc a túlélésért, a megbecsülésért, a hovatartozásért.

2025. július 16. 05:30
null
Ungváry Zsolt

Toldi Miklós párviadalban legyőzi a cseh bajnokot, aki „Duna szigetében” vagdalkozva több magyart is megölt korábban. A budai szurkolótábor, Nagy Lajos királlyal az élen, lelkesen ünnepli a hőst, aki elégtételt vesz a nemzeti sérelmeken.

Ma már szerencsére ennél békésebb viadalokban mérheti össze erejét, tudását és a politikai-történelmi tematizálás igen fontos fegyverében való jártasságát egy-egy közösség.

Bő évszázada ennek egyik legfontosabb terepe a sport, és azon belül hangsúlyosan a legnépszerűbb ága, a labdarúgás. Válogatott meccseknél ez egyértelmű, de a Kárpát-medencében még ez is bonyolultabb.

A román első osztályban tizenhat csapat szerepel. Ebből egy székelyföldi, a frissen feljutott FK Csíkszereda.

(Ez egyébként a klub hivatalos neve; a román újságokban is – noha a várost románul Miercurea Ciuc-nak hívják – így szerepel. Hasonlóan egyébként az FC Hermannstadthoz, amely Nagyszeben német nevét viseli.) Ezzel az ország lakosságában durván 4 százaléknyi arányt képviselő székelység hat százaléknyi első ligás klubbal büszkélkedhet. Ha nem esett volna ki az utolsó pillanatban tavaly a Sepsi OSK, akkor most ez 12 % lenne…

A Csíkszereda feljutása óhatatlanul ráirányítja a figyelmet a nemzetiségi kérdésre,

hiszen a csapat elnöke, Szondy Zoltán „nem köntörfalazott, nyíltan kimondta, felvállalják a magyar kisebbség képviseletét a labdarúgásban, csakúgy, mint a politikában az RMDSZ.” 

Rögtön az első fordulóban a bukaresti Dinamo látogatott Szeredába, és értelemszerűen jöttek a szurkolóik is. Nyilván nem öltöny-nyakkendős diplomaták serege, de aki látott már magyar válogatott meccs előtti tízezres fekete pólós vonulást, el tudja képzelni, hogy

akadt, akinek nem a büszkeségtől dobbant meg a szíve (mint nekünk), hanem esetleg a félelemtől. 

Nos, ezek a bukaresti ultrák molinón is üzentek a hazaiaknak, a szokásos régi toposszal, amivel Attila népét lebozgorozzák a Balkánról juhaik nyomában észak felé vándorlók leszármazottai. „A körmeitek alatt lévő föld is román”, írták.

Ezt is ajánljuk a témában

Jellemző, hogy én először kézkörömre asszociáltam, a mezőgazdasági munka során előfordul az ilyesmi, de ők bizonyára a lábkörömre gondoltak, mert náluk a mezítlábas életmód folytán ez gyakorta megesik.

Erre mondjuk, hogy Trianon Erdélyt egy fejletlenebb, kulturálatlanabb, civilizálatlanabb világhoz csatolta.

A csendőrség egyébként a szervezőkkel közösen kiszorította a balhés vendégdrukkereket. A bukaresti csapat vezetői pedig azt kifogásolták, hogy többen Nagy-Magyarországot ábrázoló pólókban és zászlókkal jelentek meg.

„Amennyire én tudom, a csendőrség először szóban lépett fel”, nyilatkozta Szondy a román sajtónak. „Ők azt mondják, hogy (a szurkolók) megtámadták őket, és természetesen erre reagáltak is. Ha valaki Amerikában megtámadna egy rendőrt, tudják, mi történne. (…) A közösségi médiában kering egy kép egy úrról, aki Nagy-Magyarország térképes pólót visel. Olyan térképet, amit a román törvények nem tiltanak. (…) nem volt semmilyen felirat, transzparens vagy zászló, ami törvénytelen lett volna.

Ellenben a Dinamo szurkolóinál volt.”

A Csíkszereda kezdőcsapatában egyébként nyolc magyar játékos kapott lehetőséget (öt csonkaországi, két erdélyi és egy felvidéki), nehéz lenne tehát vitatni, hogy a foci identitásképző ereje különleges hangsúlyt kap a klubnál. Ennek része az is, hogy a románok szidnak minket, mi meg őket. Lehet, hogy jobb lenne egy udvariasan üldögélő és tapsoló, kizárólag a sportteljesítményért a stadionba járó jólöltözött polgári közönség, de ez most nem erről szól.

Nem a technikás megoldások vagy a látványos gólok l’art pour l’art találkozója ez, hanem kőkemény politika; harc a túlélésért, a megbecsülésért, a hovatartozásért.

Az van benne, amit egy magyar-román (már nem emlékszem, hogy válogatott vagy klub) női kézilabda meccs után Elek Gábor úgy fogalmazott meg: dupla öröm.

Mi is nyertünk és a románok is kikaptak.

Ezek az ügyek felteszik a térképre Székelyföldet, a magyar-kérdést; mind a románok, mind a nagyvilág láthatja, megtapasztalhatja, hogy itt magyarok (öntudatos magyarok) is élnek. Román részről ugyan kicsit furcsa, hogy ők, akik abszolút birtokon belül vannak, mitől ennyire idegesek, miért félnek a (sajnos) csekély százalékarányú magyarságtól. Persze értjük, hiszen egy megmagyarázhatatlan csoda, hogy ők

száz éve ezeket a területeket bekebelezhették, amit a szó semmilyen értelmében nem tudtak feldolgozni. 

Külön kis csavar a történetben, hogy a második félidőben áramszünet miatt hosszú percekre félbeszakadt a mérkőzés. Jellemző, hogy egy ilyen technikai malőr mögött (talán nem alaptalanul) szabotázst sem tart elképzelhetetlennek a magyar klub elnöke. „Az áramszünet az egész környéket érintette, ahol a stadionunk is található. Ilyesmi még soha nem fordult elő. A mérkőzést megelőző héten – félig németként elég alapos vagyok – kétszer is ellenőriztük a világítási rendszert, és minden rendben volt.”

Ezt olvasván felidéződött bennem a 2000-ben, Romániában rendezett női kézilabda Eb, amikor a hazaiak elleni meccsünkön éppen akkor borult vaksötét a csarnokra, amikor Farkas Ági felugrott és lőtt – soha senki nem tudta meg, bement-e a labda. 

De azt az Európa Bajnokságot végül megnyertük…

***

Ezt is ajánljuk a témában

(Nyitókép forrása: FK Csíkszereda)

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
esvany-0
2025. július 16. 07:51
„A körmeitek alatt lévő föld is román” Szerencsétlen idióták! Attól, hogy a trianoni döntés miatt basáskodhattok, a föld nem lett román, mint ahogy a török hódoltság sem változtatta a magyar földet törökké.
google-2
2025. július 16. 07:50
Még a világítás is megadta magát annyi sötétség láttán.
2025. július 16. 07:46 Szerkesztve
"Erre mondjuk, hogy Trianon Erdélyt egy fejletlenebb, kulturálatlanabb, civilizálatlanabb világhoz csatolta." Egy objektív kutatás, mely bizonyos civilizációs normák mentén vizsgálódik - könyvnyomtatás, urbanitás, társadalmi tagozódás stb. - ezt alátámasztaná. Van viszont egy "de". A sors úgy hozta, hogy műveltségem jelentős része német eredetű. Annak idején minden számomra hozzáférhetőt elolvastam, amit németek rólunk magyarokról írtak. Metternich beszólása, hogy nála Ázsia a Lajtánál kezdődik, talán igazságtalanul drasztikus, ám a véleménye nem egyedülálló. Sok akkori európai az országunkban csak a németes városokban és néhány magyar főúr német-francia kultúrájú udvarában talált Európát, minden mást barbár pusztaságnak látott. Igazuk volt? Nehéz erre érzelemmentesen reagálni. Szerintem keleti szomszédainkkal kapcsolatban nem kellene egy vélt vagy valós kulturális fölény mögé bújnunk, ha nem akarjuk, hogy mások ugyanezt tegyék velünk. És főleg ne fociultrák alapján ítélkezzünk.
gullwing
2025. július 16. 07:38
Szőrös talpú a fáról alig lejött majmok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!