Szakértő: „Egy szülő nem arra vágyik, hogy azt nézze, miként épül le a gyermeke a drogtól”

2025. június 26. 18:51

Elég csak egy családtag, aki szerhez nyúl, és a kábítószerfüggés „családi betegséggé” válik – tudtuk meg a téma szakértőjétől. A kábítószer-ellenes világnap kapcsán szakemberekkel beszélgettünk a drogfogyasztás legújabb trendjeiről és megoldási lehetőségekről.

2025. június 26. 18:51
null
Ádám Rebeka Nóra

A kábítószer-fogyasztás és illegális kereskedelem elleni világnapot minden év június 26-án tartják, hogy felhívják a figyelmet a kábítószer-használat és a kábítószer-kereskedelem globális problémáira. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 1987-es határozata óta ez a nap a nemzetközi együttműködés és cselekvés szimbólumává vált. Idén a kábítószer fogyasztás elleni küzdelem mottója az lett:

Törjük meg a kört. Állítsuk meg a szervezett bűnözést!”

Az idei kampány célja rávilágítani arra, hogy elengedhetetlen az összehangolt, hosszú távú – a szervezett bűnözés és a kábítószer körforgásának megtörésére irányuló – fellépés. A téma kapcsán Majzik Balázzsal, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Drogmegelőzési Programok Osztályának vezetőjével beszélgettünk.

Majzik szerint a „Törjük meg a kört!” mottó számos szinten értelmezhető. Lehet szó a függőség belső köréről, amely egyre mélyebbre húzza az érintetteket, de utalhat a családon belül öröklődő mintákra, valamint a kereskedő és a fogyasztó közti kereslet-kínálat dinamikájára is. 

Ez a kör több síkon is megtörhető – társadalmi, családi és jogi szinten egyaránt” 

– hangsúlyozta a szakember. Lapunknak kiemelte, hogy a kábítószerekkel kapcsolatos minden tevékenységet a Büntető Törvénykönyv szabályozza: ide tartozik a birtoklás, a kereskedelem, az átadás, vagy bármilyen más cselekmény, amely drogokkal hozható összefüggésbe. 

Az eredményes drogpolitika

Majzik Balázs rávilágított arra is, hogy a drogellenes küzdelem két alappillére a kínálat- és keresletcsökkentés. Előbbit a rendőrség, a bűnüldözés és a hatóságok végzik, míg utóbbi a prevenció, az egészségügy, a szociális szféra és az oktatás feladata. Mint fogalmazott:

csak akkor lehet eredményes a drogpolitika, ha ezek a területek összehangoltan működnek. 

Ennek koordinálására működik az országos Kábítószer Koordinációs Bizottság, valamint a helyi szinten aktív kábítószerügyi egyeztető fórumok.

Majzik kitért a DELTA Akcióprogramra is, amelyet a kormány márciusban indított el a kábítószer-kereskedelem felszámolására. „A hírekből is kirajzolódik, hogy a rendőrség komoly eredményeket ért el a bűnüldözés terén” – húzta alá.

Ezt is ajánljuk a témában

Vezet a marihuána

Mint ismert: hazánkban a legelterjedtebb illegális szer továbbra is a marihuána, ez az európai trendekkel is egybeesik. Az elmúlt években azonban egy másik, jóval veszélyesebb szer, az úgynevezett „kristály” – egy új pszichoaktív dizájnerdrog – is komoly problémát okozott, különösen a társadalmi hátrányokkal sújtott szegregátumokban. Ennek oka, hogy ezeken a területeken jellemző az aluliskolázottság és a munkanélküliség, vagy lakhatási nehézségekkel küzdenek az emberek.

Majzik Balázs lapunknak kifejtette: 

az itt élők körében nem szórakozási célból történik a szerhasználat, hanem leginkább a valóság elől való menekülésként.

Más a motiváció: míg egy középosztálybeli fiatal hétvégi szórakozás közben fogyaszt extasy tablettát, addig ezekben a közegben a kilátástalanság, a reménytelenség viszi rá a fiatalokat a szerhasználatra. És az is igaz, hogy sajnos sokszor olcsóbb, mint az alkohol” – emelte ki, hozzátéve, hogy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét-programja például ezen a területen próbál segítséget nyújtani.

Kiszámíthatatlan hatások

A dizájner drogok kiszámíthatatlansága különösen aggasztó. Majzik példaként említette a HHC-tartalmú gumicukor esetét, amelyből tavaly többen is rosszul lettek. „Nem lehet tudni, milyen anyag van benne, és milyen hatást vált ki. Az egyik adag ilyen, a másik olyan, és az ember sokszor nincs is tisztában a saját egészségi vagy lelki állapotával – emiatt is különösen veszélyesek ezek a szerek” – árulta el.

A szakember szerint ugyanakkor a legális, de egészségre ártalmas szerekre – mint az alkohol, a dohány, vagy az energiaitalok – szintén figyelmet kell fordítani. 

Ugyanis ezek is nagyon gyakoriak a fiatalok körében, és hosszú távon komoly népegészségügyi problémákat okoznak. 

Majzik Balázs a prevenció különböző szintjeit is ismertette lapunkkal. Mint mondta: az általános prevenció célja a lakosság széles körének elérése egészséges életmódot ösztönző üzenetekkel; a célzott prevenció bizonyos csoportokra – például dohányosokra – irányul; a javallott prevenció pedig olyan esetekben alkalmazandó, amikor már valamilyen probléma fennáll – például az elterelés intézményének keretében.

A családot is sújtja

A nemzetközi statisztikákat tekintve Majzik elmondta,

hogy az európai országokban körülbelül 275 millió ember próbált már ki valamilyen tiltott szert. 

A 16 éves, iskoláskorú fiatalokat vizsgáló ESPAD-kutatás szerint Magyarországon az életprevalencia (azaz „kipróbálták már valaha”) értéke a marihuána esetén 14,8 százalék, ami nem tér el jelentősen az európai átlagtól. A szakember szerint azonban létezik egy látens drogpiac is, amelynek fogyasztási mintázatai rejtettek maradnak. „A kristály például már 7–9 százalékos előfordulási arányt mutat ebben a korosztályban, de a szegregátumokban ez a szám sokkal magasabb lehet” – jegyezte meg Majzik Balázs.

Végezetül a szakember arra figyelmeztetett, hogy a drogprobléma nem csak az egyént, hanem az egész családot sújtja. 

Egy szenvedélybeteg körül gyakran az egész család működése átalakul – éppen ezért szoktuk családi betegségnek is nevezni. Hiszen egy szülő nem arra vágyik, hogy azt nézze, miként épül le a gyermeke a drogtól”

– fogalmazott a szakember.

Ezt is ajánljuk a témában

Lapunk megkereste Molnár Ferencet, a Kecskeméti Kábítószerügyi Egyeztető Fórum szakmai társelnökét is a téma kapcsán, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a közbeszéd az utóbbi időben mintha hirtelen robbanásként kezelné a dizájnerdrogok térnyerését, valójában ez a folyamat már több mint egy évtizede zajlik. 

Elmondása szerint a valódi robbanás 2010-ben történt, és azóta egy folyamatosan súlyosbodó tendenciának lehetünk tanúi. 

Azt is hozzátette, hogy bár a helyzet az utóbbi években valóban gyorsuló ütemben romlik, nem lehet egyetlen évre vagy eseményre visszavezetni a mostani krízist.

Három aggasztó tendencia

Molnár Ferenc tapasztalatai alapján három aggasztó irányvonalat azonosított, amelyek különösen veszélyessé teszik a mostani helyzetet. Az első ezek közül az életkori határok drámai csökkenése: szerinte nemcsak az első kipróbálás, hanem a rendszeres használat is egyre fiatalabb korban kezdődik. Míg korábban a 16 év körüli korosztály számított jellemzőnek, mára már gyermekkorú használók is megjelennek a rendszeres fogyasztók között. Mint mondta: ez azért aggasztó, mert 

minél kialakulatlanabb még a személyiség, annál nagyobb károkat okoz bármilyen tudatmódosító szer használata.”

A második veszélyes tendencia az intravénás szerhasználat divatszerű elterjedése. Molnár szerint ez nem az anyagok természetéből fakad, hiszen még a heroin sem követeli meg az injekciós használatot, hogy elérje a használó által kívánt hatást – sőt, korábban ez csak a szerhasználói „karrier” későbbi szakaszában jelent meg. Most viszont sok fiatal már az első alkalommal tűhöz nyúl. Ez azért különösen veszélyes, mert az injektálás jár a legnagyobb egészségügyi kockázattal: 

magasabb a fertőzésveszély, a túladagolás esélye, és az anyag koncentrációja is sokkal nehezebben kontrollálható.

A harmadik aggasztó jelenség az új pszichoaktív szerek olcsósága. Leginkább ez teszi őket elérhetővé a szegényebb, szociokulturálisan hátrányos helyzetű közösségekben. A szakember elmondása szerint fillérekért hozzá lehet jutni ezekhez a szerekhez, ezért is terjednek a szegregált településeken, a legszegényebb családok körében, gyermekek és fiatalok között.

Segítségkérés

A család szerepéről beszélve Molnár hangsúlyozta: ebben a tekintetben nem lát érdemi különbséget a korábbi drogproblémákhoz képest. Mint mondta: a gyermek egészségre való nevelése vagy a tudatos életvezetésre való felkészítés mindig is szülői feladatok voltak. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy éppúgy, ahogy más nevelési helyzetekben is előfordulhat, a szülő néha egyedül nem boldogul. 

Ilyenkor – szerinte – természetes, hogy külső segítséghez kell fordulni, 

sőt, tapasztalatai szerint sokszor nem is a szerhasználó fiatal az, aki elsőként kér segítséget, hanem a szülő.

Molnár a Katolikus Karitász RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálatának munkatársaként nap mint nap tapasztalja, hogy a szülők egyre tudatosabban keresik a segítséget. Elmondta, hogy körülbelül ugyanannyi szülő jelentkezik náluk, mint érintett fiatal. Az információ gyakran osztályfőnökökön, pedagógusokon, más szülőkön vagy épp a sajtón keresztül jut el hozzájuk. 

Tapasztalatai szerint a jól működő – vagy legalábbis működőképes – családok általában akkor kérnek segítséget, amikor már több fegyelmezési kísérlet kudarcba fulladt, vagy a gyermek veszteségeket szenved el: kimarad az iskolából, csavarog, felelőtlenül bánik a pénzzel vagy eladósodik. De vannak olyan esetek is, amikor már rendőrségi eljárás miatt fordulnak szakemberhez. 

Ugyanakkor Molnár Ferenc hangsúlyozta: előfordul az is, hogy néhány beszélgetés a szülővel elegendőnek bizonyul, és nincs is szükség arra, hogy a gyerekkel külön foglalkozzanak.

A prevenció fontossága

A drogprevenció kapcsán elmondta: 

fontosnak tartja, hogy erről ne kampányszerű, „egyszeri nagy akcióként” gondolkodjunk. 

A drogprevenció az egészségnevelés része” – hangsúlyozta –, „amit már óvodás korban el kellene kezdeni, és egymásra épülő programokkal folytatni egészen 18 éves korig; hosszú távú, következetes építkezésre van szükség.”

Aláhúzta továbbá, hogy minden jól működő drogstratégia világosan kettéválasztja a kínálatcsökkentés és a keresletcsökkentés területeit. „Ahol ez a kettő egyensúlyban van, ott lehet hatékonyan fellépni a drogproblémákkal szemben” – fogalmazott.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Getty Images

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bannedop03
2025. június 26. 23:44
Beteljesedett a Rózsaszín Pitbull formáció próféciája: "Ne szívjál füvet! A Rózsaszín Pittbull - hallgatva az új idők szavára - felemeli hangját a drogfogyasztás ellen. Ne szívjál füvet, mert olyan leszel, mint én! Ne szívjál füvet, elvisz a rendőrség! Seggbebasznak a gumibottal, az Orbán kormány bosszút forral! Ne szívjál füvet, mert olyan leszel, mint én! Ne szívjál füvet, mert olyan leszel, mint Méhn ! Ne szívjál füvet, elvisz a rendőrség! Szavaztál volna az MSZP-re, vehetnél füvet hétvégére! Ne szívjál füvet, mert olyan leszel, mint én! Ne szívjál füvet, mert olyan leszel, mint én! Ne szívjál füvet, elvisz a rendőrség! Vagy emigrálhatnál Hollandiába, a könnyű drogok otthonába! Ne szívjál füvet, mert olyan leszel, mint én! Ne szívjál füvet, szívjál inkább faszt! Mert ha faszt szívsz, kedvesem, az senkit nem aggaszt! Legfeljebb csak én baszlak seggbe, most miért van mindenki megdermedve? Ne szívjál füvet, szívjál inkább faszt!"
survivor
2025. június 26. 22:27
Duterte módszer: dealert lelőni.
gullwing
2025. június 26. 21:43
Minden ballibcsi korcsnak kötelező a drogozás! Már aki nem drogozik... az a kissebség.
Vata Aripeit
2025. június 26. 21:38
Ennyi szánalmas barmot tényleg csak itt lehet olvasni. Tiszások. Ehh...Magyar Péter ismeri őket. Agyhalott mind.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!