Ennyit erről: a baloldal szerint már mindenki nyomorog – a számok mást mutatnak

2025. június 27. 13:23

Hallották? Azt zengi a média, hogy keveset költünk, amiből látszik, hogy szegény az ország. Pedig az egy főre jutó fogyasztásnak semmi köze a szegénységhez.

2025. június 27. 13:23
null
Szalai Piroska

A baloldali sajtó azt állítja, hogy mostanra mi lettünk a legszegényebbek az Európai Unióban. Azt elfelejti hozzátenni, hogy a magyarországi lakosoknak sok mindenre nem kell annyit költeniük, mint másoknak, például: rezsi, lakbér, gyermeknevelés, egészségügyi ellátás, tömeg­közlekedés. Vajon ha megszűnne a rezsitámogatás, akkor jóval gazdagabbak lennénk? 

Az Eurostat nemrég kiadott adatai szerint 2024 második felében a gáz és az áram ára például Csehországban több mint a háromszorosa volt a magyarországinak, Lengyelországban pedig több mint a kétszerese. Az EU-ban Magyarország volt az egyetlen tagállam, ahol 2024-ben alacsonyabbak voltak ezek az árak, mint 2010-ben – euróban számolva. Az uniós átlagár a gáz esetében a négyszerese, az áraméban pedig a háromszorosa a hazainak. Van egy kis különbség… 

Brüsszel nemrég mutatta be azt a rendelet­tervezetet, amely alapján ki akarják tiltani Magyarországról is az orosz energiát, ami a lakosságnak brutális rezsiemelkedést jelentene. Az szépen megdobná a fogyasztást, csak épp belerokkannának a családok. A Tisza Párt mellesleg szolgaian nyomogatja a gombot az életveszélyes brüsszeli energiatervekre is. 

Bizonyára jobban tetszene a magyar fogyasztás a baloldali médiának, ha megszűnne az alacsony adókulcs, a családi adókedvezmény, a vármegye- és az országbérlet, az Erzsébet-tábor, az ingyenes tankönyv és menza, leállnának a tűzifaprogramok. A legjobb tán az volna, ha saját lakás helyett albérletben élne mindenki, nem lenne saját gépkocsink sem. Akkor tényleg hatalmas lenne a fogyasztás, és szerintük nem lennénk szegény ország. 

Valójában akkor több millióval nagyobb lenne a nélkülözők száma – talán úgy, ahogy 2010-ben volt. Tény, hogy tizenöt évvel ezelőtt nem nálunk volt a legalacsonyabb a fogyasztás, de a honfitársaink harmada élt a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatával. A 2023. évről szóló, legfrissebb adatfelvétel pedig azt mutatta, hogy már több mint 1 millió ember – köztük 350 ezer gyermek – megszabadult a szegénységi kockázattól, s át tudott lépni a középosztályba. 2018 óta az unió átlaga alatt van a szegénységi arányunk. 

2010-ben a magyarországi lakosság háromnegyede nem tudott finanszírozni egy váratlan kiadást, legutóbb viszont 4,6 millióval kevesebben nyilatkozták ezt.

Akkoriban a honfitársaink negyedének volt valamilyen rezsi- vagy hiteltörlesztési hátraléka, mostanra viszont 1,5 mil­lióval kevesebben lettek ők is. Tizenöt éve a teljes lakosság kétharmada nem tudott anyagi okból egy hetet nyaralni, az ő számuk 2,8 millióval csökkent. 2010-ben a társadalom közel 30 százaléka nem tudott kétnaponta hús­ételt fogyasztani a költségek miatt, közülük már 1,4 millióan nem küzdenek ezzel. 

Adódik a kérdés: hogyan lehetünk a szegénység tekintetében az unió középmezőnyében, ha alacsony a fogyasztásunk? Úgy, hogy nincs közvetlen összefüggés egy család fogyasztása és a szegénység között. Jól emlékszünk a rendszerváltás idején tapasztalt nehézségekre, a Bokros-csomag következményeire és arra, hogy alig lélegeztünk fel, már jött is a devizahitel-csapda. E tapasztalatokkal biztonságra törekszünk, nem költekezünk, óvatosabbak vagyunk, mint a korábban nálunk szebb időket megélő uniós tagállamok polgárai. 

A háztartások bruttó megtakarítási rátája – az a rész, amit nem költöttek el fogyasztásra – Magyar­országon 20 százalék volt 2023-ban, ami az EU-államok között a legnagyobb. Az uniós átlag 13,3 százalék. Görögországban és Romániában a szóban forgó évben negatív volt a megtakarítási ráta, ami azt mutatja, hogy a lakosság felélte megtakarításait, illetve hitelből fogyasztott. 

Van még egy nem elhanyagolható oka a mi alacsony fogyasztásunknak. Magyarországon tíz emberből kilenc a saját ingatlanában él, nem fizet lakbért, ami fogyasztásnak minősülne. A lakás megvásárlása és a hozzá felvett hitelek törlesztése viszont nem tekinthető fogyasztásnak. Akkor sem fogyasztunk, ha napelemet telepítünk a házunkra, sőt a gépkocsivásárlás sem minősül fogyasztásnak. Németországban minden második ember bérelt lakásban él, bérleti díjat fizet, növelve a fogyasztást. Ez technikai dolog csupán, de torzítja a statisztikát. 

Az unió kísérleti jelleggel a háztartások vagyonáról is készít kimutatásokat. Eszerint a magyar háztartások a középmezőnyben, a tizennegyedik helyen szerepelnek. Az itthoninál kisebb például a hollandiai és a németországi háztartások átlagos vagyona vásárlóértéken összehasonlítva. 

Létezik más statisztika a fogyasztásról is. A most nagy hangsúlyt kapó, leegyszerűsítő és ezért torzító változatot az Eurostat minden júniusban és decemberben nyilvánosságra hozza, a precízebbet viszont csak ötévente. Utóbbiban valamennyi tagállamban a háztartásokat mérik fel, s a valós áru- és szolgáltatásvásárlások alapján kiadási naplót vezettetnek. E mérés legfrissebb adatai a 2020. évre vonatkoznak, s itt a közép­mezőnyben vagyunk, a tizenhatodik helyen. 

Összegezve tehát, bárki bármit állít, az egy főre jutó fogyasztásnak semmi köze a szegénységhez. De akkor mire megy ki ez az egész felhajtás? Kollár Kinga tiszás EP-képviselő coming outja óta tudjuk: az ellenzéki oldalon nyílt stratégia, hogy nekik annál jobb, minél rosszabb az embereknek. Ettől remélik a hatalmukat. Afelől nincs kétségem, hogy egy brüsszeli bábkormánnyal egész biztos kilőne a lakossági költés: jönne a rezsi növekedése, a család- és otthonteremtési támogatások eltörlése, az adóemelések, na meg persze a kiadások Ukrajnára és az illegálisan érkező bevándorlókra.

A szerző miniszterelnöki főtanácsadó, az NKE ÁNTK Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének munkatársa

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Shutterstock

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nibiru
2025. június 28. 07:20
És a nagy nyomorban lassan 150 kg lesz az átlagos testsúly.... Rémisztő
virag-os
2025. június 27. 23:45
Gondolom a baloldali média a saját magán tapasztalt értelmi szegénységéről beszélt. Még hogy nagy a szegénység, én ezt nem vettem észre. Vakáció előtt egy héttel 10 éjszakára szerettünk volna szobát foglalni a szállodában, ahova 15 éve járunk, de nem lehetett csak 7 éjszakát mert már most tele volt, hát majd a vakációban mi lesz. Régebben nagy kedvezményeket kaptunk, úgy örültek nekünk mert még a szezonban is alig volt vendég. Most meg ebben a nagy szegénységben mindenkinek van pénze évente többször nyaralgatni. Ezek az ostobák meg állandóan riogatnak, elégedetlenkednek, mindig elferdítik a valóságot.
Takagi
2025. június 27. 21:45
Hatalmas megtakarítások vannak a magyarok bankszámláin. Ne kell minden szart meg venni, zabálni esztelenűl.
akkkkorki
2025. június 27. 20:20
Üresek a polcok, a szakadt turi ruhás emberek egy-egy db kifliért mennek be a semmimarketbe. Az utakon gyalog mennek, stoppal a balcsira, az M0 on úgy lökdösik egymást, mert mindenki siet a balcsira a sátorhelyet foglalni. Butapesten a Metro helyett kerékpárokkal mennek moziba, színházba, mert nincs áram a föld alatt. Budán omlik a vár fala, a Lánchídból már csak a beton maradt, mert Orbán, Lölő és Tiborc ellopta a láncot. Az emberek átlag súlya 43 kg, nyugaton 86 kg. Egyedül Marsi Anikó tartja a 95 kg-os súlyát. Ebben az országban mindenszar, én megyek is innen, megyek németekhez targoncásnak 6000 Eur ért. Verjen a muszlim inkább, mint hogy Orbanisztánban szenvedjek a mindenszarista országában! Ámen!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!