Lánczi András: Orbán Viktor nem arról híres, hogy elhagyta volna a helyzetelemzési képessége

2025. június 25. 10:00

A birodalmi betagozódás képviselői lenézik a magyarok közösségét. Már csak annyi az üzenet, hogy „eltüntetünk”. A helyzet leegyszerűsödött az erő nyelvére.

2025. június 25. 10:00
null
Lánczi András

A rendszerváltás óta az egyik legsúlyosabb kijelentés, ami elhangzott magyar miniszter­elnök szájából, hogy külföldről akarnak kormányt ültetni a magyarok nyakába.

Orbán Viktor nem arról híres, hogy elhagyta volna a helyzetelemzési képessége:

az, hogy Brüsszelből egy puccsszerű fordulattól sem riadnak vissza, csak hogy „eltüntessék” a kormányt, azt jelenti, hogy a birodalom kész cselekedni, arrogáns módon, azaz hatalmi helyzetből politikai legitim célként kitűzni egy uniós tagállam kormányának leváltását. 

Már csak annyi az üzenet, hogy „eltüntetünk”. A helyzet leegyszerűsödött az erő nyelvére.

Ez egyben a nyugati liberális demokrácia végének is az egyik jele, a több évezredes politikai realizmus újabb – egyelőre – snecinagyságú esete. E magatartás egyik legszebb részletes leírása olvasható Thuküdidész híres művében, A peloponnészoszi háborúban, ahol a görög seregek a „vagy behódolsz, vagy eltiprunk” taktikát követték a Spártával vívott harcukban, amikor kisebb városállamokat rohantak le vagy annektáltak. 

Hogyan jutottunk idáig? Orbán Viktor kezdettől fogva a magyar nép által megválasztott miniszterelnökként cselekedett.

Komolyan vette a demokráciát már akkor is, amikor a választás folyamatában kijelentette, „kis győzelem: kis változás, nagy győzelem: nagy változás”. De hiba volna ezt mennyiségi kérdésként értelmezni. Az utóbbi tizenöt év politikájának magját az adta: át lehet-e törni a kishitűség falát nemzeti méretben? 

A magyar baloldal akkor vérzett el, amikor erre a kérdésre határozott nemmel válaszolt, ugyanis a „merjünk kicsik lenni” a szolgaság választása.

A liberálisok úgy gondolták, hogy a nemzeti hovatartozás érzése idejétmúlt. Az egyes emberrel azt akarják elhitetni, hogy „te vagy a világ közepe (amúgy senki nem törődik veled), azaz a világ bármely emberi lényével azonos helyzetben vagy, mert azonos jogaid vannak”. Mintha a jog valami objektív, a politikai körülményektől és egyezségektől független metafizikai adottság volna.

Nem az. Az individuális jogaid addig terjednek, ameddig a politikai közösséged elismeri őket, azaz a szomszédod is úgy gondolja.

A probléma ott kezdődik, amikor a személyes jogaidból kiindulva bármilyen politikai döntésre vagy cselekvésre kiterjesztik az akaratodat. Másként: ha jogokat kaptál, akkor kötelességed bármit támogatni, amit a jog megadói kérnek tőled. Így válik a polgárból cél, eszköz. Hiheted, hogy te vagy az Isten, de valójában sosem voltál ennyire kiszolgáltatott. Ez a liberális program – objektív – lényege a mai napig. 

Ezzel szemben az orbáni politika három értelemben is úgy találta, hogy az egyéni és nemzeti kishitűség béklyója miatt nem tudunk sikeres közösséggé válni a kommunista kollektivista és az egyént elnyomó politika levetésével.

Egy valódi, egészséges közösségnek, amelyben az egyén is megtalálja a számításait, vágyai kiteljesítését, fel kell vérteződnie önbizalommal.

Először is lelki értelemben, vagyis bármivel foglalkozom, bármiből élek, a feladataimat az igényesség mércéje szerint végzem, ezért a világ bármely más emberének munkájával összemérhető, amit teszek. Ki nem mondva, a külföldön munkát vállaló magyarok ezzel a morális erővel mennek el. Másodszor intellektuális értelemben: vagyis hagyományosan jó oktatási-nevelési hátterű emberként eligazodunk a világ dolgaiban, ezért – az ország méretétől függetlenül – képesek vagyunk észszerű javaslatokkal előállni az élet valamennyi területén. Harmadszor politikai értelemben: a kiegyensúlyozott önismeret és a jó döntésekre való képesség elvi állásfoglaláshoz vezet. 

A birodalmi betagozódás magyar képviselői nemcsak egy gyarmatokra jellemző, önmagát irányítani képtelen közösséget látnak a magyarokban, hanem le is nézik azt.

Az ellenzék ereje már csak egy bábkormányra futná.

A szerző filozófus

***

Kapcsolódó vélemény

undefined

Kosztur András

Vendégszerző

Idézőjel

Egy ponton túl nehéz Tölgyessy gondolatmenetével tartani. Nemcsak azért, mert nem értünk vele egyet, de azért is, mert néha önmagával is ellentmondásba keveredik.

(Nyitókép forrása: Orbán Viktor Facebook-oldala)

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ekeke1
2025. június 25. 11:33
Már bocsánat de ki ez a Tényi István, hogy neki kell feljelentést tennie, egy nyilvánvaló bűncselekményben ami szándékosan egy főváros megbénítását célozta? Egy sajtólevelező? Hol vannak az állami szervek, a kormányzat? Újabb jele az ország weimarizalodásának. A rend teljesen kicsúszott a fideszes kormány kezéből. Mindenki azt csinál amit akar, tizennégy hete elmebetegek vonulgatnak a városban fel-alá, prájd volt- lesz , főpolgármester állítja le a BKV -t egy hangosbeszélővel,hogy a görény és társulata produkcióit se feledjük. Ennek így csúnya vége lesz. Weimari köztársaságnak is az volt. 15 év alatt négy kétharmaddal egy politikai közösség annyit ért el hogy megint úgy érezhetem hogy kisebbségi ellenzékben vagyok saját országomban. Hogy megint ott tartunk hogy a bolsevik-liberálisok készülődnek a "nagy visszatérésre", mint 2002-ben...Ráadásuk egy komplett elmebeteggel. És akkor mi itt hozsannázzunk?
ekeke1
2025. június 25. 11:32
15 év kormányzást, a kultúrától az igazságügyig, a médián át a nemzetbiztonságig.Idáig jutottunk négy kétharmad után. Az mszp-szdsz-ek másznak elő a csatorna fedelek alól. A szavazókra nem lehetett panasz : akárhányszor kellett, gyertek szavazni, nemzeti konzultálni, népszavazni, mentünk. Ilyen mértékű felhatalmazást az EU egyetlen országában sem biztosítottak kormánypártnak. Klasszikus : Ha el kell számolni az országnak, hogy mit csináltunk tizenhat év alatt, akkor mit mondunk? Hogy gyárfás rajtunk röhög a kecskeméti parkettásból, ugyanúgy mint anno kunos péter? Mert nincs korrupció, csak még el tudta "intézni" még a bevonulás előtt. A pressmanizált bírák tevékenységét szóvá tenném( lásd csepeli droglabor Matusikkal). Kémhálózatok most buknak le, úgy hogy közben ezrek zavartalanul működnek. Az állam weimarizálódik. Olyan lett mint az ementáli sajt,a lyukakon ömlik ki az információ, a hazaárulás. "Diktatúra"? Lassan állam sem. amelyik képes megvédeni állampolgárait .
ekeke1
2025. június 25. 11:24
Vakok között király a félszemű. Márpedig Orbán és társasága a félszeműek. Nagy kár, mert lehetne egészen tisztességes, kétszemű kormányzást is csinálni. A sok pofázás miatt elkúrt külpolitika ellen szoktam hőzöngeni, a Balásy-féle óriásplakátok, a kiszórt száz.és ezermilliárdok pl. hogy köztisztviselők ezrei a Várba költözhessenek , a sorsok házai,a túlárazott közbeszerzések, a lopás, a csalás, hazudozás, a klánok korrupciója ellen( ami oldalfüggetlen "hungarikum"). Undorodom a levetett, elvált ámde kistafírozott vidéki libák ellen, a vérem megfagy a volt bochkornéktól, rogánnéktól, vajnánéktól, habonyinéktól,hajdúnéktől. Az egész proccos bagázstól, élén az egyik lányával +vejével( a másikról hallani valamit? Ugye hogy nem?) . Az átmentett majd szétklónozott maffiát nem sikerült megroppantani. A kultúra is olyan mintha csak még mindig az mszp.szdsz kormányozna. Hol van jobboldali kultúra?. Van média? Ugyan. Szóval,mi maradnak ha netán beütne a krach?
rotkivnabro-2
2025. június 25. 11:22
nem is volt...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!