Beadta a derekát Németország: 14 évet kellett várni erre a pillanatra, de végre újra Magyarországnak lett igaza

„Szerintünk a jövőben érdemes lenne elkerülni ezeket a felesleges köröket” – jegyezte meg Orbán Balázs.

A beruházás célja, hogy hozzájáruljon hazánk villamosenergia-hálózatának stabilitásához és ellátásbiztonságának erősítéséhez.
A magyar energiapiacon úttörőnek számító, Vanádium Redox Flow technológián alapuló hibrid erőmű naperőművi egységét avatták fel, egyúttal lerakták a hozzá kapcsolódó villamosenergia-tároló alapkövét is a Vas vármegyei Söptén a napokban. A beruházás az Ideona Zrt. projektfejlesztésében valósult meg, a naperőmű fővállalkozói feladatait a WHB Elektro Kft. látta el, míg a kivitelezést – csakúgy mint a jövőbeni energiatároló egység kivitelezését és üzemeltetését – az NRG Services Kft. végzi.
A 5,8 millió eurós projekt célja egy hosszú távon is fenntartható, rugalmas energiaellátási rendszer létrehozása. Az innovatív megoldás lényege a napelemes energiatermelés és egy különleges, elektrokémiai alapú energiatároló rendszer integrált működtetése.
A Söptén megvalósuló projekt egy modern, úgynevezett hibrid erőmű fejlesztése, amely egy korszerű napelemes erőmű és egy egyedülálló elektrokémiai energiatároló rendszer integrált működésén alapul.
Ezt is ajánljuk a témában
„Szerintünk a jövőben érdemes lenne elkerülni ezeket a felesleges köröket” – jegyezte meg Orbán Balázs.
Az összesen 5,8 millió eurós beruházás célja, hogy hosszú távon is fenntartható és rugalmas megoldást nyújtson a megújuló energia rendszerszintű hasznosítására.
Ágh Péter, Észak-Vas vármegye országgyűlési képviselője az átadóünnepségen elmondta, a mostani beruházás tökéletesen illeszkedik abba a gazdaságélénkítő folyamatba, ami már több éve zajlik Söpte és Szombathely között és aminek köszönhetően a vármegye ezen része folyamatos és stabil fejlődésre számíthat.
A projekt fejlesztését végző Ideona Zrt. képviseletében Mihalovics Péter igazgatósági elnök elmondta, vállalatuk 2016-ban eredetileg tanácsadó vállalkozásként alapították, az évek során azonban az üzleti igényekre reagálva fokozatosan egy projektfejlesztő, majd komplex projekteket megvalósító vállalatcsoporttá fejlődött. A mostani Vanadium Redox Flow rendszer fejlesztését már hét éve vizsgálják, öt éve pedig projektszinten foglalkoznak vele egyedüli piaci szereplőként a közép-európai régióban.
A projekt fő célja, hogy aktívan részt vegyen a hazai kiegyenlítő villamosenergia-piacon, ezáltal jelentős mértékben hozzájárulva Magyarország villamosenergia-hálózatának stabilitásához és ellátásbiztonságának erősítéséhez.
Nyitókép:Pixabay
***